Uroczyste obchody 15 Marca - Święta Narodowego Węgier, zorganizowane przez Urząd Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy pod patronatem Mihalya Gyora, ambasadora Republiki Węgierskiej w Polsce, z udziałem Balazsa Busa, Burmistrza Óbudy.

W programie złożenie kwiatów pod pomnikiem generała Józefa Bema, a następnie w części artystycznej o godz.16.30 "Muzyka ze źródeł" - jubileuszowy koncert w ramach obchodów Roku Zoltána Kodálya w wykonaniu zespołu Sebo, zorganizowany wspólnie z Urzędem Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy.

ZESPÓŁ SEBO

Ferenc Sebo, założyciel zespołu, jest jednocześnie inicjatorem ruchu Domów Tańca na Węgrzech. Ruch ten powstał na początku lat siedemdziesiątych, kierując uwagę młodzieży na tradycjonalne wartości istniejące w regionie Basenu Karpackiej. Dzięki temu jedną z form rozrywki dla młodzieży stało się kultywowanie wielowiekowych tradycji tańca i śpiewu zachowanych przez mieszkańców wsi.

W pierwszym składzie zespołu swoją karierę rozpoczynała Marta Sebestyen oraz Peter Eri, którzy także są członkami, znanego na całym świecie zespołu Muzsikas.

Tradycje regionu Basenu Karpat są równocześnie odzwierciedleniem tysiącletniej historii kultury Europy; wszak tutaj w ciągu wieków napływały wszystkie prądy kulturowe z Zachodu, które mieszały się z miejscowymi zwyczajami. Węgrzy oraz inne żyjące tutaj narodowości (Rumuni, Słowacy, Południowi Słowianie) zachowali takie stare tradycje europejskie, które w zachodniej części kontynentu uległy już zapomnieniu.

Program koncertu przygotowany przez zespół Sebo ma na celu zaprezentowanie "muzycznej wspólnoty świata", jak to określił Zoltan Kodaly w swych badaniach nad muzyką ludową, którą uważał za życiodajne źródło. Ocalałe w poszczególnych regionach Basenu Karpat, przenoszone z ust do ust żywe dziedzictwo przywołuje pamięć setek lat istnienia w Europie tańca i trendów w muzyce, w tym muzykę dawną sprzed okresu Romantyzmu.

Dwaj wybitni kompozytorzy węgierscy Bela Bartók i Zoltan Kodaly przez całe życie prowadzili badania nad tym zanikającym światem, uznając dialekt za kryterium wyróżniające różne odłamy folkloru muzycznego.

Zespół Sebo, podążając śladem wielkich kompozytorów, stara się w swych koncertach jak najwierniej odtwarzać muzykę z poszczególnych regionów Basenu Karpat.

Usłyszymy melodie z Krainy Zadunajskiej (Węgry Zachodnie), Górnych Węgier (północne Węgry, dziś Słowacja), Niziny Węgierskiej, Siedmiogrodu i Mołdawii.

W Polsce jego muzyka stała się znana dzięki wylansowanemu przez zespół Brathanki przebojowi „Czerwone korale”. Od tej pory rozpoczęła się współpraca między dwoma zespołami, której efektem jest druga płyta Brathanków pt. "Patataj".

Skład Zespołu:

Ferenc Sebo - lira korbowa, gitara, wokal

Geza Orczi - bębny, piszczałki

Laszlo Berger - gitara akustyczna

Ivan Barvich - tarogato (klarnet węgierski), lutnia pana

szczegóły:

Węgierski Instytut Kultury

ul. Marszałkowska 80

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. (22) 629 32 43/44