Wiosna - Nieznani Ludowi Artyści (Podlasie) Polska16 marca – 7 kwietnia 2007(wernisaż 15 marca ,godz.18.00- tylko z zaproszeniem, zaproszeniamożna dostać odwiedzając Galerię Zoya wcześniej... - do 11 marcatrwa wystawa ARTDESIGNSTUDIO z Białorusi, Zapraszamy)

Eventy:
15 marca, godz.18.00 - Grupa Obrzędowa WiD na wernisażu

18 marca, godz.18.00 - Sen Proroka Trio (wstęp 5,00 zł)

21 marzec, godz.01.09 – Początek astronomicznej wiosny

30 marca, godz.18.00 - Jarema w Zoyi (wstęp 5,00 zł)

31 marca, godz.18.00 - Knieja w Zoyi (wstęp 5,00 zł)

Wiosna to specjalny czas dla przyrody i całego otaczającego nas świata, kiedy po zimowym zastoju rozpoczyna się kolejny odwieczny cykl inastępuje ogólny powrót ruchu i działań. Nie omija to oczywiście Galerii Zoya, gdzie z tej okazji otwiera się wystawa "Wiosna - Nieznani Ludowi Artyści" (w skrócie, jako, że skróty są obecnie na topie: W-NLA).

Prezentowane prace to makatki wyszywane na płótnie, wprowadzające w wiosenny nastrój z racji przedstawionych na nich kwiatowych motywów. Ich pokaźna kolekcja stanowi trzon nowej wystawy. Zbiór ten został pozyskany na terenie Podlasia od osób trzecich, wobec czego utrudnione jest dokładne datowanie prac. Jednakże nie będzie wielkim błędem, jeżeli opisywane makatki umiejscowi się w czasach mody na takie ozdoby wnętrza - czyli w latach od tuż powojennych do mniej więcej końca 60-tych. Wtedy to masowo na ścianach wiejskich chałup i małomiasteczkowych mieszkań dumnie prężyły się malowane jelenie, pawie, łabędzie, koty i inne egzotyczne zwierzęta, przywodzące na myśl obrazy H. Rousseau. Niektórzy etnografowie uznali makatki za autentyczny przejaw twórczości ludowej, ponieważ były one tworzone przez ludzi pochodzących ze wsi i miasteczek dla ludzi tam mieszkających -słowem "przez lud dla ludu". Nie jest to jednak wystawastricte etnograficzna czy historyczna. Czas mija, ludowość, co by to słowo nie znaczyło i jak by nie było pojemne, przeszła i wciąż przechodzi pewną transformację. Wystawa "Wiosna - NieznaniLudowi Artyści" jest tego przejawem. Obok wspaniałej kolekcji makatek pojawią się w trakcie wystawy innedziałania artystyczne, które w większym lub mniejszym stopniu nawiązywać będą do ludowej tradycji.

Już podczas wernisażu 15 marca usłyszymy Zespół Obrzędowy WiD związany z warszawskim środowiskiem odtwarzającym dawne, słowiańskie tradycje nie tylko wokalne. Zespół zaprezentuje pieśni nie tylko z Podlasia, ale również z Suwalszczyzny, Białorusi i ukraińskiego Polesia.

W trakcie trwania wystawy odbędą się także trzy eventy (modne dziś słowo, które szturmem wdarło się do kultury masowej) związane z wiosną: Koncert poetyckiej, folkowo-ambientowej podróży muzycznej w wykonaniu grupy Sen Proroka Trio. Tu nawiązanie do ludowości odbywa się matematycznym "nie wprost". Poezja liderki grupy, Moniki Gąsiorek, powstała w warunkach miejskich centrum Warszawy, sięga jednak daleko wtradycje antyczne. Swe korzenie ma także w ludowości słowiańskiej.Sen Proroka to nowy trend publicznej prezentacji słowa pisanego - nie ma miejsca na nieszczęsny, tak zwany "zielony stolik", tu jest ruch, trening wyobraźni i przestrzeń dźwiękowa.

Jarema w Zoyi - czyli wiosenna wizyta słynnego, warszawskiego środowiska turystycznego w naszej Galerii. Jarema to nie tylko nieformalny klub podróżniczy, to przede wszystkim kawał historii, ponad 30 lat wspólnych działań na różnych płaszczyznach. Swe slajdy na starym, klimatycznym, ludowym wręcz projektorze pokażą Piotr i Ania Piegat. Podlasie, Suwalszczyzna, Litwa... Wirtualna, slajdowa podróż w magiczne miejsca.

Filmowe Etiudy Rodzimowiercze czyli Knieja w Zoyi - pokaz poetyckich etiud filmowych Michała Sieciecha i Rodmira Dębińskiego to nie tylko pewna tęsknota za czasami minionymi. Totakże adaptacja dawnych słowiańskich mocy do czasów współczesnych, do dzisiejszej blokowej rzeczywistości. To nie tylko próba ucieczki od wszechobecnej komercjalizacji - to pewna alternatywa dla konsumpcyjnego stylu życia. Cztery krótkie i dające do myślenia filmy powstałe w Grupie Filmowej Knieja: "Zakaz", "Tropy", "Strzybóg" i "Walczyk na trzy znicze" pokazywane były m.in. podczas warszawskiego festiwalu "Etniczne Inspiracje", a także na lubelskich "Mikołajkach Folkowych" - tym razem dotarły do Zoyi. Tutakże mała niespodzianka - światowa prapremiera filmu "JareŚwięto 2007" czyli quasi-etnograficznego dokumentu o współczesnych obchodach dawnego, słowiańskiego Święta Wiosny.


Zapraszamy wiosennie !!!------


Podlasie

Województwo podlaskie położone jest w północno-wschodniej częśc iPolski. Sąsiaduje z trzema województwami: warmińsko-mazurskim, mazowieckim i na krótkim odcinku z lubelskim. Na północnym-wschodzie graniczy z Litwą, a na wschodzie z Białorusią. Podlaskie stanowi wewnętrzną (z Litwą) i zewnętrzną (z Białorusią) granicę Unii Europejskiej. Obszar - 20 180 km2. Liczba mieszkańców - 1 224 tys. osób. Liczba gmin - 118 - w tym 3 miasta na prawach powiatu - powiaty grodzkie miasto Białystok, miasto Łomża, miasto Suwałki) Liczba powiatów - 17 - w tym 3 powiaty grodzkie (miasta na prawach powiatu - miasto Białystok, miasto Łomża, miasto Suwałki) i 14 powiatów ziemskich. Stolica - Białystok. W regionie jest 9 przejść granicznych: na granicy z Litwą -Budzisko (drogowe), Ogrodniki (drogowe), Trakiszki (kolejowe); nagranicy z Białorusią - Bobrowniki (drogowe), Czeremcha (kolejowe), Kuźnica Białostocka (drogowe i kolejowe), Połowce (drogowe), Siemianówka (kolejowe – ruch towarowy). Uwarunkowania geograficzne i historyczne sprawiły, że województwo podlaskie jest miejscem współistnienia różnych narodów i kultur. Powstał tu specyficzny pejzaż kulturowy, charakteryzujący się wielością wyznaniową i bogactwem obrzędów. Od wieków żyją tu obok siebie Polacy, Białorusini, Tatarzy, Rosjanie, Żydzi. www.wrotapodlasia.pl

Zespół Obrzędowy WiD amatorska grupa śpiewacza stworzona w 2006 roku przez Gorię i Ginię pierwotnie na potrzeby starosłowiańskich obrzędów. Dziewczyny poponad pięcioletniej nauce pieśni polskich, ukraińskich, białoruskich, litewskich i bułgarskich, bogate w doświadczenie stworzyły spontanicznie grupę wokalną, która dawnymi pieśniami ze Słowiańszczyzny i okolic ubarwia słowiański rok obrzędowy.

forum.wid.pl

Sen Proroka Trio - projekt poetycko-muzyczny warszawskiej poetki Moniki A.Gąsiorek. Sen Proroka Trio tworzą ludzie z kompletnie różnych środowisk - gdyby nie poezja, prawdopodobnie by się nie znali. Monika Gąsiorek to warszawianka z dziada pradziada, poetka. V.Ziutek - podobnie jak Monika - warszawiak rdzenny, mgr inż. chemik, folkowiec/metalowiec, animator kultury folkowej i "klymacik". Fujarek Ethnotrans - muzyk, informatyk, ekonomista, ślązak z pochodzenia... Połączyła ich fascynacja poetycko-muzyczna a efektem jest nowatorski Sen Proroka.

Klub Jarema to ponad 30 lat historii wspólnych wyjazdów, ognisk, śpiewanek, pokazów slajdów. To środowisko unikalne i magiczne. Wystarczyzajrzeć na stronę www.jarema.waw.pl, by poczuć klimat tegoniepowtarzalnego klubu turystycznego. Jarema to nie tylko kawałek prawdziwej Warszawy. To cała społeczność.

Grupa Knieja powstała w 2006 roku. To nieformalna grupa wydawniczo-filmowa związana ze środowiskiem rodzimowierczym. Nastawiona na promocję słowiańszczyzny we współczesnym wydaniu na niwie społeczno-kulturalnej. W skład grupy wchodzą filmowcy-amatorzy, poeci i graficy.