Sadyba Zdrój - Morszyńską, Niemirowską i Truskawiecką do kresowych uzdrowisk.
Opowieści o:
- letnich salonach towarzyskich Galicji i II Rzeczypospolitej,
- Naftusi, zdroju Bonifacego, polskim Karlsbadzie i morszyńskich sucharkach,
- najsłynniejszych willach i pensjonatach,
- zdrojowym savoir vivre, pułkowej orkiestrze i pożegnalnym obyczaju,
- Jaroszach i Żydach w Truskawcu,
- szulerach, koryntiankach, swawolach kuracjuszy i zabawach generałów,
- świecie zamkniętym we wspomnieniach naszych dziadków i pradziadków
Gdyby nie przydomek "oficerska", Sadyba mogłaby z powodzeniem nosić nazwę "Sadyba Zdrój". Większość sadybskich ulic wzięła nazwy od miejscowości uzdrowiskowych - mamy więc Buską, Ciechocińską, Cieplicką, Goczałkowicką, Inowrocławską, Iwonicką, Juraty, Kołobrzeską, Konstancińską, Muszyńską, Nałęczowską, Polanicką, Rabczańską, Rymanowską, Swoszowicką, Żegiestowską.
Jeśli nie od uzdrowisk to choćby od miejscowości letniskowych, stacji klimatycznych czy - jak się to dawniej mówiło - zakładów przyrodoleczniczych. Stąd Chochołowska, Klarysewska, Ojcowska, Sopocka, Spalska, Urle, Zawojska, Zwardońska.
A skoro nie od miejscowości to niech to będzie Zdrojowa, Kuracyjna, Kąpielowa czy Solankowa. Wprawdzie popularne przed wojną podkrakowskie Swoszowice straciły swe znaczenie i może nawet niektórzy mieszkający na ulicy Swoszowickiej o tym zdroju nie słyszeli to przecież etymologia większości nazw jest dosyć czytelna. Z jednym wszakże wyjątkiem.
Odkąd poza granicami Polski znalazły się tysiące kresowych miast, miasteczek i wsi z powszechnej świadomości zniknęły ich nazwy, ich dzieje i historie ludzi stamtąd się wywodzących. Dzisiejszemu mieszkańcowi Sadyby ulica Truskawiecka prędzej skojarzy się z polem truskawek niż z jednym z najmodniejszych uzdrowisk II Rzeczypospolitej. Kto ze współczesnych wie skąd wzięła się tak istotna dla Sadyby ulica Morszyńska czy pobliska Niemirowska?
Dlatego kolejny wykład z cyklu "Poznaj Sadybę" poświęcamy kresowym zdrojom, od których wzięły swe nazwy. O Niemirowie, Morszynie i Truskawcu opowie twórca Archiwum Kresowego Tomasz Kuba Kozłowski, a wykład ilustrowany będzie unikalną, nie pokazywaną dotąd szerzej, ikonografią ze zbiorów Archiwum.
Będzie można zobaczyć oryginalne zdjęcia, wydawnictwa, mapy i pamiątki zdrojowe, wylosować niespodzianki oraz wziąć udział w aukcji historycznych widoków Morszyna, Niemirowa i Truskawca.
Z a p r a s z a m y !
Towarzystwo Miasto-Ogród Sadyba
miejsce: Szkoła Podstawowa nr 115, ul. Okrężna 80