Stworzona przez Dennisa Merzela Genpo wspólnota praktykujących o nazwie Sangha Kandzeon liczy ponad tysiąc członków na całym świecie, głównie w USA. W Polsce należy do niej 120 osób.
Roshi Genpo, jeszcze jako sensei, po raz pierwszy przyjechał do Polski w roku 1983 na zaproszenie mistrza sanghi koreańskiej Soen Sa Nima: sesshin w podwarszawskiej Falenicy trwało dziewięć dni i w pamięci jego uczniów pozostało jako bardzo intensywne przeżycie. Kolejne sesje odbywały się dwa razy w roku w Przesiece w Karkonoszach, a od 1992 roku w pobliskiej Sosnówce.
Nauczyciele
Sensei Genpo stał się nauczycielem wielu poszukujących, ponieważ był bardzo otwarty, dzielił się swoim życiem, przechodził transformację na oczach uczniów. Dlatego, jak niektórzy wspominają, związki z nimi były bardzo silne. Jest Amerykaninem, człowiekiem Zachodu. Do niedawna palił cygara, pił whisky i chodził w jeansach, co wpędzało w pomieszanie wielu uczniów, oczekujących od swojego nauczyciela oznak świętości.
Jego drogę do zenu poprzedziło roczne odosobnienie w górach Kalifornii, po czym rozpoczął formalny trening pod kierunkiem roshiego Maezumiego w Zen Center w Los Angeles w 1972 roku. W następnym roku został mnichem, a po przejściu treningu (szkoły koanów) w 1979 roku otrzymał od roshiego tytuł hoshi . Rok później roshi Maezumi dał mu przekaz Dharmy (shiho). W młodości roshi Genpo trenował pływanie i przygotowywał się do Igrzysk Olimpijskich. Rzucił sport dla praktyki zen, by w pewnym sensie po 25 latach do niego wrócić: uważa, że praca nad ciałem (body building) jest równie ważna jak trening umysłu (body and mind).
Jego mistrz roshi Taizan Maezumi przyjechał z Japonii do Stanów tuż po II wojnie Światowej – niesienie Dharmy w kraju, gdzie nienawidzono Japończyków, było aktem niezwykłej pokory i odwagi. Przyjechał jako dzierżyciel trzech przekazów: od roshiego Harady, roshiego Yasutaniego i własnego ojca, roshiego Kurody. Ponieważ praktykował i otrzymał potwierdzenie zarówno w linii rindzai jak i soto, połączył obie tradycje: chociaż jego szkoła jest uważana za szkołę soto, uczniowie przechodzą praktykę koanów, co charakteryzuje rindzai.
Roshi Maezumi zmarł w 1995 roku zostawiając dwunastu spadkobierców Dharmy. Drugim z nich jest właśnie Dennis Genpo Merzel, który w 1996 roku otrzymał inka i tytuł roshiego od roshiego Tetsugena, pierwszego spadkobiercy roshiego Maezumiego.
Roshi Genpo jest autorem dwóch książek: “The Eye Never Sleeps” (“Oko nigdy nie śpi”, 1991; wyd. polskie Wyd. Jacek Santorski, 1994) oraz “Beyond Sanity and Madness. The Way of Zen Master Dogen”, 1994.
W Sosnówce prowadziła też kilka trzymiesięcznych odosobnień (ango) jego uczennica, Francuzka Catherine Genno Pages. Tutaj, w obecności roshiego Maezumiego, w 1993 roku otrzymała od senseia Genpo przekaz Dharmy i tutuł sensei. Sensei Genno prowadzi w Sosnówce raz w roku sesje medytacyjne.
Od 1996 roku przyjeżdża do Polski roshi Tetsugen, założyciel Zakonu Pokoju (Peacemaker Order). Organizuje tu coroczne spotkania międzywyznaniowe w Oświęcimiu-Brzezince, “Bearing Witness Retreat”. Uczestniczy w nich około 150 osób z całego Świata.
Polskimi nauczycielami Sanghi Kandzeon są Małgorzata Sensei Braunek, oraz Hoshi Andrzej Getsugen Krajewski.
W 1999 r. przeszła ona formalny trening pod kierunkiem roshiego Genpo w jego ośrodku w Salt Lake City zakończony ceremonią denkai otrzymując święcenia kapłańskie.
Praktyka
Praktyka odbywa się dwa razy w tygodniu:
• w czwartki | godz. 17-20, |
• w niedziele | godz. 11-14 |
Raz w miesiącu Małgorzata Sensei Braunek prowadzi weekendową sesję medytacyjną.
Główna świątynia:
ul. Husarii 32
Tel/fax: 0-22/842 78 87
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.kanzeon.pl/sangha_polska.htm
Źródło informacji: buddyzm.org