TIBET HAUSE "ACALA" (Al. Promienistych 8) zaprasza na tradycyjne obchody nowego roku zgodnie z tradycją przy wspólnych modlitwach i rytuałach.
Modlitwy rozpoczną się o godzinie 6 rano, następnie o godzinie 18.
Informacje: tel. (022) 844 45 30 (codziennie po godz. 17), Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Tybetański Nowy Rok - rok ognistej świni
W Polsce zapomnieliśmy już o Sylwestrze i powitaniu Nowego Roku i niebawem kończy się karnawał. Na świecie jest jednak wiele kultur i tradycji, które obchodzą nowy rok według kalendarza księżycowego.
Mieszkający w Polsce przedstawiciele tych społeczności też zgodnie ze swoimi tradycjami obchodzą te świeta. Jedną z takich społeczności są Tybetańczycy. W Polsce mieszka ich obecnie ponad dwudziestu. Każdego roku, zgodnie z tradycją, witają Nowy Rok i jednocześnie swoją radością dzielą się z Polakami organizując z tej okazji zarówno koncerty, jak i tradycyjne modlitwy.
W tym roku już 2134 Tybetański Nowy Rok czyli Losar wypada 18 lutego.
Obchody zaczną się już 15 lutego od koncertu tybetańskiego zespołu Śnieżne Lwy w klubie Bazaar przy ul. Polnej 13. Program zapowiada się niesamowicie, ponieważ działający w Polsce już od 8 lat zespół, po raz pierwszy zaprezentuje oryginalne, tradycyjne tańce z maskami. Będzie też można tańczyć przy muzyce tybetańskiej i posmakować tybetańskiego jedzenia.
Jeśli natomiast po hucznej, całonocnej imprezie ktoś zechce pobyć jeszcze w klimacie tybetańskim, może 18 lutego przyjść do Tibet House "Acala" (al. Promienistych 8). Będzie tam można obejrzeć tradycyjny tybetański noworoczny ołtarz, na którym znajdują się różne symboliczne potrawy.
Tradycyjnie w Tybecie Losar zaczyna się pierwszego dnia pierwszego miesiaca kalendarzowego. Dzień przed Losarem w każdym domu i klasztorze odbywa się sprzątanie i przygotowywanie specjalnych odświętnych dekoracji oraz ofiar. Przygotowywane jest specjalne ciasto, z którego wykonuje się ciastka podobne do naszych faworków, które nazywają się w tłumaczeniu "uszami osła".
Dla powodzenia w następnym roku na ołtarzu musi się też znaleźć wykonane z ciasta małe zoo, w którym jednak najważniejsza jest głowa barana. Wynika to z tego, że Losar jest świętem nie tylko religijnym, symbolicznym ale także astronomicznym, bo rozpoczynającym nowy cykl przyrody. Następnie w klasztorach odbywają się specjalne pudże, natomiast w domach spożywa się wieczorem specjalną zupę z kluseczkami „guthuk”, w których znajdują się przepowiednie na przyszły rok.
I tak w kluseczkach możemy znaleźć takie symbole m.in. jak: chili, sól, wełna, ryż i węgiel. Każdy z tych symboli coś oznacza, np. węgiel czarny charakter, chili natomiast że osoba, która znajdzie ten symbol będzie w przyszłym roku nadmiernie gadatliwa itd. Symboli jest wiele. Wspólne spotkania zaczynają się o północy i wtedy odbywa się pierwsza modlitwa i pierwszy wspólny posiłek.. Później o 4 nad ranem wszyscy mieszkańcy okolicy zbierają się przed klasztorem i wspólnie się modlą i odprawiają rytuał ofiarowania campy (maka jęczmienna) wszystkim zyjącym istotom w intencji pomyslności nastepnego roku.
Po tym rytuale zaczyna się czas wspólnych zabaw. Wtedy też dzieci, podobnie jak w Polsce podczas Bożego Narodzenia, dostają prezenty i nowe ubrania. Pierwszy dzień, jest dniem rodzinnym, natomiast kolejne 2-3 dni to czas wzajemnych odwiedziń. Są to swieta niezwykle barwne i serdeczne, w których nadzieja przeplata się z radością i refleksją nad tym co należy w sobie oczyścić i przemienić, aby kolejny rok był lepszy od poprzedniego.