Filharmonia Narodowa zaprasza na koncerty Terje Mikkelsena i Zhang Zuo.

Program koncertu, który wykona Orkiestra Filharmonii Narodowej, jest bardzo zróżnicowany. Chińska pianistka Zhang Zuo zaprezentuje wczesny I Koncert fortepianowy C-dur op. 15 Beethovena – dzieło efektowne i błyskotliwe, choć pozbawione wstrząsającej oryginalności, która stała się znakiem rozpoznawczym kompozytora.
W drugiej części koncertu Terje Mikkelsen poprowadzi V Symfonię Szostakowicza – utwór nawiązujący do romantycznej ekspresji, pełen przy tym sarkazmu i gorzkiej ironii. Dzieło powstało w latach 30. XX, w okresie stalinowskich czystek, które zagrażały również kompozytorowi. Przyczyniło się do 'rehabilitacji' Szostakowicza w oczach władz, a jednak skrywa w sobie mnóstwo tragizmu, który oddaje atmosferę tych trudnych czasów. Nie bez powodu Borys Pasternak napisał później: 'Szostakowicz powiedział wszystko i nic mu nie zrobili'.

Przed koncertem zapraszamy na wykład wprowadzający z cyklu 'Z muzyką o muzyce', który odbędzie się 20 maja o godzinie 18:30 w Sali Kameralnej. Spotkanie poprowadzi Piotr Maculewicz. Na wykład zapraszamy również osoby, które zakupiły bilety na koncert sobotni.

20 maja 2016, piątek, godz. 19:30
21 maja 2016, sobota, godz. 18:00

Orkiestra Filharmonii Narodowej
Terje Mikkelsen – dyrygent
Zhang Zuo – fortepian

Ludwig van Beethoven  – I Koncert fortepianowy C-dur op. 15
Dmitrij Szostakowicz – V Symfonia d-moll op. 47  

Bilety: 65-85zł

Filharmonia Narodowa,
ul. Jasna 5

www.filharmonia.pl