Muzeum Azji i Pacyfiku oraz Asian Food Foundation i Studia podyplomowe 'Kultura kulinarna' zapraszają na warsztaty kulinarne, które poprowadzi Marcin Wojtasik, koordynator studiów podyplomowych Kultura Kulinarna przy Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego.


Podczas warsztatów nauczymy się robić kilka charakterystycznych dań, które można było zjeść w barkach w wietnamskiej części bazaru pod Stadionem Dziesięciolecia (Małe Hanoi, Viet Town). Zaczniemy od bun cha z boczku pieczonego na węglowym grillu. Do tego zrobimy prawdziwe sajgonki - i dowiemy się czym różnią się od nieprawdziwych :) Przygotujemy także banh cuon, naleśniczki na parze wykonane tradycyjną metodą. Na zakończenie zrobimy szybki i bardzo specyficzny wietnamski deser che.

Marcin Wojtasik - socjolog i antropolog kultury. Wyspecjalizowany w tematyce food studies i wielokulturowości. Koordynator studiów podyplomowych Kultura Kulinarna przy Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Warsztaty towarzyszą drugiej edycji Festiwalu Kulinarnego Smaki Azji i Pacyfiku.

Wstęp 60 zł.
Liczba miejsc na warsztatach: 10 osób. Zapisy: karolinakrzywicka@muzeumazji.pl

Organizacja: Marcin Wojtasik
Karolina Krzywicka, kustosz MAiP


Muzeum Azji i Pacyfiku,
ul. Solec 24

Wydarzenie na FB