Impreza organizowana przez Dom Kultury 'ŚWIT', Urząd Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy przy współpracy Mazowieckiego Instytutu Kultury, Państwowego Muzeum Archeologicznego i Państwowego Muzeum Etnograficznego, będzie służyła integracji różnych środowisk Europy Środkowo-Wschodniej, poprzez sięganie do tradycji i wspólnych korzeni, budowanie nowych więzi społecznych oraz propagowanie tradycyjnej sztuki ludowej i wykorzystanie jej źródeł we współczesnej kulturze. Warszawa jako stolica Polski, stanie się łącznikiem pomiędzy Wschodem a Zachodem.


Warszawa, to konglomerat ludzi z różnych stron Polski. Zapominają o swoich korzeniach, a to właśnie one są tożsame z wartościami, tradycją i pozytywną energią, które trzeba pielęgnować. Brak pamięci o korzeniach i spuściźnie pradziadów wyjaławia społeczeństwo. Nie pielęgnując tradycji, zatraca się cechy wspólnoty, która jest fundamentem społeczeństwa obywatelskiego potrafiącego się organizować na rzecz dobra publicznego.

Zapomina się o tym, że ciągłość obyczajów i wartości przekazywanych z pokolenia na pokolenie pozwalały Polakom przetrwać wiele trudnych chwil. Warszawiacy w znakomitej większości wywodzą się ze wsi i miasteczek Mazowsza i sąsiednich województw. W tym tkwi ich siła, którą należy wyzwolić dla dobra przyszłych pokoleń. Dlatego należy otaczać pamięcią miejsca związane z historią i naszymi korzeniami. Społeczeństwo, które zna swoją kulturę i tradycję jest zintegrowane, staje się wspólnotą i chętniej podejmuje różnorodne inicjatywy obywatelskie. Mieszkańcy Warszawy będą mieli możliwość uczestnictwa w wydarzeniu kulturalnym, dzięki któremu poznają polską tradycję i aktywnie będą w niej uczestniczyć.

W programie m.in. występ Marii Pomianowskiej, która przedstawi dorobek muzyczny projektu Warszawa-Dakar. Będzie to połączenie muzycznych tradycji polskiej i senegalskiej bazujących na muzyce ludowej obu kultur. W spotkaniu Czarnego Lądu z mazowieckimi nizinami odbędzie się prezentacja wspólnych polsko-senegalskich improwizacji, kompozycji i eksperymentów estetycznych opartych zarówno na tradycyjnej muzyce polskiej, jak i na afrykańskich, śpiewanych od wieków pieśniach i rytmach.

Festiwal to ukłon w stronę folkloru stanowiącego zasadniczy element naszej spuścizny narodowej i tożsamości współczesnych Polaków.

Program Festiwalu:

15.35 - 15.45 Nomadzi
16.00 - 16.30 Maria Pomianowska
16.45 - 17.30 Huun-Huur-Tu
17.45 - 18.30 Vagtazo Csodaszarvas
18.45 - 20.00 Twinkle Brothers & Trebunie Tutki
20.15 - 21.00 Percival

Wstęp wolny

Park Bródnowski

www.mik.waw.pl