Wernisaż wystawy 'El Hadji Sy. Na początku myślałem, że tańczę' oraz performans Trzy klucze z udziałem El Hadjiego Sy i zaproszonych do współpracy artystów.

'Na początku myślałem, że tańczę' to pierwsza w Polsce wystawa El Hadjiego Sy, senegalskiego artysty, kuratora i aktywisty, który przewodził komunom artystycznym w Dakarze.
Performans i dzieła powstały w ramach rezydencji artystycznej El Sy w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski jesienią 2015.
Kuratorzy: Małgorzata Ludwisiak, El Hadji Sy.

Proponowane przez El Sy pionierskie, interdyscyplinarne modele działania testują pole sztuki i możliwe sposoby jej użycia. Artysta wraz ze współtworzonymi przez niego grupami sięgał po radykalne eksperymenty teatralne, pracował z lokalnymi społecznościami w Dakarze, na senegalskiej prowincji i w szpitalu dla psychicznie chorych, używał malarstwa jako części performatywnej, choreograficznej procedury. „Skończony obiekt jako taki mnie nie interesuje”, stwierdza El Hadji Sy. „To proces jest tym, co mnie fascynuje”. Rola obiektu, obrazu czy instalacji jest jednak do pewnego stopnia służebna względem samego procesu. To proces z jego ukrytą muzyczną, rytmiczną strukturą silnie przekształca i zakrzywia rzeczywistość. Obejmuje on niejako obiekty w posiadanie, by poszerzonym przez nie nurtem płynąć dalej, w kierunku wspólnoty, i by testować granice jej sprawczości.

Na wystawie zobaczymy ponad 100 obrazów autorstwa artysty oraz kilkunastu zaproszonych przez niego senegalskich twórców. Kontekst jego działań – indywidualnych i w ramach grup – oraz historię współczesnej sztuki z Dakaru opowiedzą zapisy performansów, filmy, fotografie, plakaty, a także zupełnie nowy performans przygotowany podczas rezydencji El Sy w CSW.


Wstęp wolny
http://csw.art.pl

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Jazdów 2