Galeria  Plenerowa zaprasza na wystawę prac Lexa Reitsmy i Gielijna Eschera

Sztuka plakatu, a już szczególnie plakatu kulturalnego, stawia artyście wysokie wymagania. Plakat nie jest przecież tylko dziełem plastycznym, ale też komentarzem do innego dzieła – opery, spektaklu baletowego lub teatralnego,wydarzenia kulturalnego. Wartość informacyjna jest tu tak samo ważna jak walory artystyczne, a forma musi doskonale współgrać z tematem. Właśnie taka jest twórczość obu artystów z Holandii. Prezentacje artystycznych duetów stały się już tradycją kolejnych wystaw z cyklu Plakat Kulturalny, którego kuratorem jest Michał Batory, znakomity polski plakacista. Najnowsza ekspozycja w Galerii Plenerowej to spotkanie dwóch holenderskich mistrzów – konfrontacja dwóch intrygujących osobowości i dwóch spojrzeń na sztukę.

Lex Reitsma – autor cenionych w świecie, wielokrotnie nagradzanych plakatów do przedstawień operowych, od ponad 20 lat współpracuje z Holenderską Operą Narodową w Amsterdamie. Znany jest z zaskakujących zestawień, w pracach często wraca do swoich ulubionych motywów, takich jak dłonie, chętnie sięga po fotografię i typografię. Liternictwo jest też pasją Gielijna Eschera, który na potrzeby swoich prac odręcznie tworzy oryginalne kroje pisma. W Galerii Plenerowej w Alejach Ujazdowskich zaprezentowanych zostanie ponad
120 prac obu artystów.


Ekspozycja jest elementem programu  Dni Holenderskich  w Łazienkach Królewskich i obchodów holenderskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Wystawa pod honorowym patronatem Ambasady Królestwa Niderlandów.

Wstęp wolny.

Galeria Plenerowa w Łazienkach Królewskich
ul. Agrykola 1