W tym roku obchody Dnia Uchodźcy w Warszawie organizowane są przez Fundację Refugee.pl i Fundację im. Stefana Batorego w ramach programu Obywatele dla Demokracji finansowanego z funduszy EOG. Będą trwać aż trzy dni od 17 do 19 czerwca. Mapa kulturalnych wydarzeń umożliwi uczestnikom poznanie uchodźców - odkrywanie ich historii, kultury i tradycji kulinarnych. W trakcie warszawskich obchodów poznamy drogi i życie uchodźców oczami dwójki fotografów, przejedziemy przez miasto Migrującym Tramwajem, obejrzymy filmy w plenerze nad Wisłą. Trzydniowy program zakończy wielokulturowy piknik oraz występ Kabaretu na Koniec Świata. 

20 czerwca przypada Światowy Dzień Uchodźcy. Jest to gest solidarności z tysiącami osób, które uciekły ze swoich domów przed prześladowaniem. Działania i akcje podejmowane w tym okresie mają przypominać, że nikt nie jest uchodźcą z wyboru. Uchodźcą jest natomiast osoba, która zmuszona chronić swoje życie i życie swoich bliskich ucieka z domu do innego, bezpiecznego miejsca.

17 CZERWCA, PIĄTEK g. 18.00 Stacja Muranów, ul. Andersa 13

Wernisaż wystawy fotograficznej „O krok od raju…” Autorzy zdjęć: Thomas Orchowski (Instytut Reportażu), Agnieszka Kunicka (Studium Fotografii ZPAF), Kurator wystawy: prof. Andrzej Zygmuntowicz, Przewodniczący Rady Artystycznej Związku Polskich Artystów Fotografików. Dokumentalna wystawa fotograficzna (zdjęcia zostały wykonane w ciągu ostatniego 1,5 roku), na której zostaną zaprezentowane fotografie pokazujące dwa aspekty współczesnego uchodźstwa: drogę uchodźców/migrantów do Europy oraz życie w ośrodkach dla cudzoziemców w Polsce. Wystawa potrwa do 1 lipca 2016.

18 CZERWCA, SOBOTA 

g. 10.00-15.00, ulice Warszawy Migrujący Tramwaj 

Trasa: Pl. Narutowicza - Pl. Zawiszy - Al. Jerozolimskie - Most Poniatowskiego - Rondo Waszyngtona - Al. Zieleniecka - ul. Targowa - Dw. Wileński - Most Śląsko-Dąbrowski - Pl. Bankowy - ul. Marszałkowska  - Pl. Zbawiciela - ul. Nowowiejska - Pl. Narutowicza W sobotę ulicami Warszawy będzie jeździł Migrujący Tramwaj. Jego pasażerów czeka wiele atrakcji - m.in.: AutoBiografia na żywo - możliwość porozmawiania z młodymi uchodźcami, Ekspresowa lekcja języka zupełnie obcego - 15-minutowe lekcje języka czeczeńskiego, gruzińskiego, ukraińskiego i kirgiskiego, a także Kaligrafia porównawcza - happening plastyczny wykorzystujący różnorodność alfabetyczną migrantów i uchodźców. Nie zabraknie również pokazów tańca i muzyki na żywo. Program został przygotowany przez Stowarzyszenie Praktyków Kultury. Do tramwaju można wsiąść w dowolnym punkcie jego trasy.

g. 22:00 Plac Zabaw nad Wisłą, Bulwar Grzymały-Siedleckiego Pokaz filmu „Kuzyni” oraz „Salam”

„Salam” reż. Zach Ingrasci, Chris Temple USA, Jordania, Syria 2015, 75 min.
Dwaj Amerykanie – Zach i Chris przybywają do jordańskiego obozu dla uchodźców Za’atari. Ich celem jest rozpoczęcie życia pośród 85 tysięcy uciekinierów z ogarniętej wojną Syrii. Są pierwszymi filmowcami, którym Organizacja Narodów Zjednoczonych pozwala na zarejestrowanie się i rozbicie namiotu w obozie. Dzięki temu udaje się im dotknąć jądra najpoważniejszego kryzysu humanitarnego na świecie.
Podczas rozmów m.in. z małym Raufem, i doświadczoną życiem Um Ali dowiadują się wielu różnych historii. Nie brakuje takich o skrywanych traumach, cierpieniu i utracie bliskich. Jednak z uwiecznionych przez Zacha i Chrisa relacji maluje się przede wszystkim obraz jednostek niepoddających się w walce z przeciwnościami losu.

„Kuzyni” reż. Bartosz Tryzna i Monika Stpiczyńska, Polska, 10 min.
Historia spotkania dwóch czeczeńskich uchodźców. Lorsana poznajemy, kiedy ma 10 lat, 9 miesięcy i 7 dni, od tygodnia jest w Polsce i mieszka w ośrodku dla cudzoziemców (uchodźców). Odwiedza go tam dawno niewidziany 17-letni kuzyn, który z kolei od dwóch lat mieszka z rodzicami w Białymstoku. Ale to tylko pretekst do pokazania i wyśmiania tego, jakie kalki funkcjonują w myśleniu o mieście i Czeczenach. Mimo trudnego tematu, film charakteryzuje się ciepłym humorem.

Pokaz zorganizowany we współpracy z MFF WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie.

g. 23:30. BarKa, Bulwar Grzymały-Siedleckiego Impreza z DUNNO Recordings Wielokulturowa fuzja dźwięków i muzyka świata nad samą Wisłą.

Nietuzinkowo i z niespodziankami. DUNNO Recordings to niezależna wytwórnia płytowa i duet DJ-ów: Filipa Lecha, antropologa związanego z Culture.pl i Lutto Lento, producenta muzyki elektronicznej i relaksacyjnej, kompozytora. Dołączy do nich rzutki DJ Ryan R, który zaprezentuje niecodzienne sety bazujące na afrykańskich tempach, erudycyjnej biegłości w operowaniu wątkami etnicznymi i wysokiej dynamice zwinnego miksu. Certyfikat jakości prosto z górnego Portobello Road.

g. 12:00 - 16:00 Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2 Piknik REFUGEE.PL wraz z zaproszonymi organizacjami pozarządowymi

Spotkanie dla wszystkich mieszkańców Warszawy. W klimacie międzykulturowych gier i zabaw, a także smakołyków kuchni świata zapraszamy wszystkich z kocem i koszykiem jedzenia na wspólne spędzenie niedzieli. Dzień Uchodźcy świętować będą wspólnie z nami różne organizacje pozarządowe, które przygotowały specjalny program. Nie ma mowy o nudzie. Na uczestników pikniku czeka możliwość poznania i wysłuchania historii uchodźców z różnych krajów, warsztaty artystyczne dla dzieci i dorosłych, wyjątkowy pokaz parzenia kawy, a także gry planszowe. 

Organizacje, które wezmą udział w pikniku: Fundacja Refugee.pl, Polskie Forum Migracyjne, Centrum Wielokulturowe, Fundacja Inna Przestrzeń, Strefa WolnoSłowa, Fundacja dla Somalii, Dom Otwarty oraz Refugees Welcome Polska.  Redakcja Kontynentu Warszawa również tam będzie! 

g. 20:00 Solec 44, ul. Solec 44 Kabaret na Koniec Świata na Dzień Uchodźcy

Kabaret na Koniec Świata w składzie:

Zuzanna Grabowska, Agata Wątróbska, Paweł Koślik, Robert Majewski, Maciej Makowski, Łukasz Owczynnikow i Wojciech Solarz

W programie m.in. Jak zostać Uchodźcą? i Jak nie zostać Uchodźcą? Panel Dyskusyjny „Wszyscy jesteśmy Uchodźcami”, Wieczór Poezji Uchodźczej, Rada Pedagogiczna ze szkoły podstawowej w Kujbyszewie z problemem „Jak przyjąć do szkoły Małego Uchodźcę?” A oprócz tego dwie piosenki Uchodźcze, Trzy skecze Uchodzące za Uchodźcze oraz skecz o marchewce.

Więcej informacji: www.refugee.pl, www.facebook.com/refugee.pl.pah

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!