Muzeum Azji i Pacyfiku zaprasza na spotkanie, które będzie magiczną wędrówką do świata bóstw i demonów. Tomasz Tułak opowie o ukrytych pomiędzy górskimi przełęczami pradawnych kultach religijnych, gdzie elementy hinduizmu i buddyzmu przenikają się z lokalnymi kultami, szamanizmem. Obecne są tu również echa starożytnych, przedislamskich bóstw irańskich, które w innych regionach Azji nie przetrwały.

Indyjskie Himalaje – góry rozlegle, niedostępne, poprzecinane głębokimi dolinami, skalnymi pustyniami. Gdzieniegdzie położone są niewielkie himalajskie wioski. Kiedyś czas się tam zatrzymał. Pomiędzy górskimi przełęczami kryją się pradawne kulty religijne, od dawna już nieobecne w innych miejscach. Tu, związane z nimi tradycje są wciąż żywe i często niezmienione przez obce wpływy kulturowe. Podróż do tego miejsca to podróż w czasie, magiczna wędrówka do świata bóstw i demonów.

W stanie Himachal Pradeś elementy hinduizmu i buddyzmu przenikają się z lokalnymi kultami, szamanizmem. Obecne są tu również echa starożytnych, przedislamskich bóstw irańskich, które w innych regionach Azji nie przetrwały. W każdej wsi czczą własnego boga – jednego lub kilku. Bóstwa te, pradawne istoty, adorowane są pod postacią idoli, które niosą pomoc i pocieszenie dla swoich wyznawców.

Mieszkańcy od wielu lat intrygują autorów rozpraw antropologicznych i kulturoznawczych. Tak pisał o nich uznany religioznawca James Frazer: 'otwarci, uczciwi, … , odważni, wytrzymali, waleczni, uprzejmi. Nic więc dziwnego, że można ich obdarzyć zaufaniem w wysokim stopniu', i dalej: 'są uprzejmi i pomocni dla obcych, wyrozumiali i uczciwi we wszystkim co robią… Rozbój, kradzieże i inne przestępstwa są tu praktycznie nieznane'.
http://nieplodnirazem.pl/spa/podroze-i-wiara/

Wstęp wolny.

Muzeum Azji i Pacyfiku,
ul. Solec 24

Wydarzenie na FB