Muzeum Azji i Pacyfiku zaprasza na koncert duetu HATI. Będzie to azjatycka podróż przez dźwięki i brzmienia instrumentów akustycznych, w dużej mierze etnicznych, łącząca eksploracje na polu muzyki rytualno-medytacyjnej i improwizowanej.

HATI to słowo, które ma przynajmniej dwa znaczenia. W staroskandynawskiej mitologii 'Hati' (nienawiść) to imię wilka, który goni za światłem księżyca. Jednak w języku używanym w Indonezji (Bahasa Indonesia) 'hati' znaczy 'serce'.

HATI (Rafał Iwański i Rafał Kołacki) - duet muzyczny z Torunia bazujący na brzmieniu instrumentów akustycznych, w dużej mierze etnicznych pochodzenia azjatyckiego, łączący eksploracje na polu muzyki rytualno-medytacyjnej i improwizowanej. Instrumentarium HATI to m.in. gongi syjamskie i chińskie, talerze chińskie, krotale i dzwonki nepalskie i tybetańskie, bębny obręczowe, piszczały, rogi. Od 2003 r. grupa zagrała kilkaset koncertów w Polsce, Niemczech, USA, Hiszpanii, Belgii, Holandii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Francji, Danii, Węgrzech i na Litwie. Muzycy pojawili się na wielu ważnych festiwalach, jak m.in. Unsound Festival w Nowym Jorku, Equinox Festival w Londynie, Linien Festival w Getyndze, Menuo Juodaragis na Litwie, Fano Free Folk Festival w Danii, CTM w Berlinie, Ars Electronica w Linz. Muzycy HATI współpracowali koncertowo lub w studio m.in. z takimi wybitnymi artystami jak m.in. Z'EV, John Zorn, Sławomir Ciesielski (Republika), Andrzej Przybielski czy Jerzy Mazzoll. Albumy HATI zbierały świetne recenzje w prasie polskiej i zagranicznej.

Od 2007 r. podstawowy skład HATI to Rafał Iwański (występujący solo jako X-Navi:Et oraz w zespołach Kapital, Voices of the Cosmos, Innercity Ensemble, Alameda 5) i Rafał Kołacki (Mammoth Ulthana, Innercity Ensemble, T'ien Lai, projekt Tonopolis).
R. Iwański i R. Kołacki z wykształcenia są etnologami (UMK wToruniu), w czasie studiów i od ich zakończenia eksplorowali teoretycznie i praktycznie zagadnienia etnomuzykologiczne i antropologii dźwięku (m.in. Polska, Bliski Wschód, Afryka Północna).
Najnowszy album HATI 'Metanous' (2015, Zoharum Records) zebrał szereg świetnych recenzji i zaowocował zaproszeniami na kilka znakomitych festiwali.
www.hati.serpent.pl

Wstęp: 20zł / 25 zł

Muzeum Azji i Pacyfiku,
ul. Solec 24

Wydarzenie na FB