Warsztaty dla dorosłych poświęcone zrozumieniu źródeł sztancowego postrzegania Afryki, wyrosłego w dużej mierze z ideologii kolonialnej i do dziś chętnie powielanego przez język mediów, pozwolą uczestnikom na zmianę perspektywy, podjęcie próby poznania kontekstu kulturowego omawianych zjawisk.

Na czym polega wieloznaczność takich terminów, jak 'historia', 'sztuka', 'tradycja'? Co wymyka się sztywnym, europocentrycznym kategoriom oraz folderom turystycznym?Afryka jest kontynentem prawdopodobnie najbardziej obarczonym stereotypami, co zaskakuje, biorąc pod uwagę jej ogromną różnorodność kulturową, hybrydyczność oraz dynamikę.


Zastanowimy się, na ile powierzchowne postrzeganie Afryki i oczekiwania Europejczyków wobec tego, jak powinna wyglądać „autentyczna” sztuka afrykańska, stanowią problem, czy może są wyzwaniem dla współczesnych artystów afrykańskich. Przyjrzymy się twórczości tych artystów, którzy w szczególny sposób kontestują kolonialne i egzotyzujące spojrzenie na tzw. sztukę Afryki.

Prowadząca: dr Karolina Marcinkowska 
Antropolożka (doktorat oparty o badania nad rytuałami owładnięcia przez duchy przodków czumba na Madagaskarze), twórczyni inicjatywy Africa Remix, trenerka umiejętności międzykulturowych i antydyskryminacyjnych, koordynatorka projektów dla organizacji pozarządowych. Zajmuje się nowymi zjawiskami społeczno-kulturowymi i sztuką współczesną w Afryce Subsaharyjskiej. Obecnie asystentka kuratorów wystawy El Hadji Sy. Na początku myślałem, że tańczę w CSW. Brała udział w wystawach i działaniach edukacyjnych m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (wystawa After Year Zero. Uniwersalizm i geografie współpracy), MEG-Musée d’Ethnographie w Genewie (wystawa A Madagascar Photographies de Jacques Faublée, 1938-1941”), Museu Santander Cultural w Porto Alegre, Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Realizowała projekty edukacyjne i artystyczne m.in. w Ghanie, Kenii, Brazylii.

Zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wstęp wolny.

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
ul. Jazdów 2
http://csw.art.pl