Kawiarnia Południk Zero i Wydawnictwo Muza zapraszają na spotkanie z podróżnikiem Łukaszem Superganem. Będzie to relacja z pierwszej w historii pieszej wędrówki przez zapomniany Iran.

Łukasz Supergan opowie o pieszym przejściu irańskich gór Zagros, ciągnących się przez cały zachodni Iran – z północy na  południe, na długości około 2300 km. Znaczna część Zagrosu to setki kilometrów pustyń i pustkowi, pozbawionych lasów i dużych rzek. Po 76 dniach samotnej wędrówki przez surowy, pustynny i półpustynny masyw, którego najwyższe szczyty przekraczają wysokość 4000 m, po zmaganiach z upałem i brakiem wody, ale też mrozem i śniegiem blokującym przełęcze, Łukasz Supergan przeszedł cały łańcuch górski, docierając do Oceanu Indyjskiego. Wśród wielu przeżyć, nie ominęło go też aresztowanie i pobyt na posterunku.

Zda również relację ze spotkań z mieszkańcami gór. Czy mieszkają tam koczownicy, pasterze wędrujący  przez góry ze swoimi stadami? Jak radzą sobie w trudnej rzeczywistości współczesnej Persji? Z takimi pytaniami wyruszył w góry Zagros.

Łukasz Supergan – podróżuje od wielu lat. Łącznie spędził kilka lat w 40 krajach Azji, Europy i Ameryki Północnej. Jego pasją są długodystansowe wędrówki piesze. Samotnie pokonał 4000 km z Warszawy do Santiago de Compostela. Dwukrotnie (2004 i 2014) przeszedł pieszo łuk Karpat, jako pierwszy człowiek samotnie. Ma na swoim koncie pierwsze zimowe przejście Szlakiem Karpat Słowackich. W 2015 roku przemierzył 800-kilometrowy Wysokogórski Szlak  Pirenejów. Jesienią 2014 roku w ciągu 76 dni przeszedł góry Zagros w Iranie, z miasta Tebriz do Bandar Abbas nad Zatoką Perską – relacja z tej wędrówki jest tematem książki 'Pieszo do irańskich nomadów'. Podróże te zostały dwukrotnie wyróżnione w kategorii 'Wyczyn Roku' na gdyńskich 'Kolosach', samotne przejście gór Zagros otrzymało nominację do nagrody Travelery National Geographic.

Podczas spotkania do nabycia książka 'Pieszo do irańskich nomadów' w promocyjnej cenie.

Wstęp wolny

Południk Zero,
ul. Wilcza 25

www.poludnikzero.pl/iranscy-nomadzi
Wydarzenie na FB