Kawiarnia Południk Zero zaprasza na pokaz zdjęć Anny Konopek. W czasie spotkania odwiedzimy najbardziej turystyczne miejsca jak Shiraz, Esfahan czy Yazd oraz te mniej popularne wśród turystów, jak stolica irańskiego Kurdystanu Sanandaj. Porozmawiamy o zabytkach, religii, jedzeniu, kulturze. Dowiemy się czym jest toman i jak się uporać z noszeniem przy sobie worka pieniędzy, jak w farsi powiedzieć Polska oraz z czego nasz kraj słynie w Iranie. Opowiem o tym, jakie są plusy i minusy bycia w takiej podróży kobietą, której nie towarzyszy żaden mężczyzna, co to jest 'zły hijab' i jak się uporać z czadorem.

'Co myśmy dali światu? Myśmy dali poezję, miniaturę I dywan. Pan rozkłada dywan na strasznej, spalonej pustyni, kładzie się na nim i czuje, że leży na zielonej łące. I w ten sposób żyjąc na nagiej i monotonnej pustyni pan żyje jak w ogrodzie, który jest wieczny, który nie traci barwy ni świeżości. I wtedy pan czuje się dobrze, pan jest blisko nieba.' R. Kapuściński 'Szachinszach'.

Przemierzając pustynie i sącząc bezalkoholowy owocowy napój chmielowy zawinięta od kostek po czubek głowy odkrywałam Iran. Kraj pełen fantastycznych bajkowo kolorowych meczetów, pełnych gwaru i zgiełku bazarów, gdzie życie tętni właściwie 24h na dobę – za dnia handel, nocą ciężka praca wyrobnicza. Kraj wspaniałych, radosnych i serdecznych ludzi, umierających z ciekawości żeby dowiedzieć się skąd pochodzę. To podstawowa informacja w kraju, gdzie tak wiele narodowości i religii pokojowo ze sobą od wieków egzystuje.

Południk Zero,
ul. Wilcza 25

poludnikzero.pl/iran