Słynny duński serwis obiadowy będzie można obejrzeć w Pałacu na Wyspie. Serwis został wyprodukowany w latach 1790-1802 przez duńską Królewską Fabrykę Porcelany na zlecenie króla Christiana VII jako dar dla carycy Katarzyny Wielkiej. Porcelana nie dotarła jednak do adresatki, duńska rodzina królewska zatrzymała ją dla siebie. Pierwszy zestaw składał się z 1802 części, elementy serwisu są do dzisiaj wykorzystywane przy okazji ważnych wizyt państwowych, a jego kopie produkowane na podstawie oryginalnych rycin przez Królewską Fabrykę Porcelany.

Nazwa serwisu Flora Danica odnosi się do dekoracyjnych motywów namalowanych na poszczególnych jego elementach. Są to precyzyjnie odwzorowane rośliny zaczerpnięte z rycin zaprezentowanych w naukowym atlasie botanicznym 'Flora Danica', publikowanym w latach 1761-1883. W tej wielotomowej encyklopedii znalazło się 3 240 rysunków przedstawiających wszystkie znane gatunki roślin z terenu ówczesnego Królestwa Danii (Norwegii, północnych Niemiec, Grenlandii, Islandii i Wysp Owczych). Ze względu na zakres i sposób wykonania 'Flora Danica' uważana jest za jedno z najlepszych wydawnictw poświęconych florom krajowym jakie kiedykolwiek powstało, i stanowi wybitne osiągnięcie duńskiej nauki okresu Oświecenia.

Wystawę będzie można oglądać od 6 sierpnia do 30 października. Ekspozycji towarzyszyć będzie wiele wydarzeń nawiązujących do Danii epoki Oświecenia i współczesnej, w tym wykłady, pokaz filmu i in., o których informacje pojawią się wkrótce. Wybrane ryciny z atlasu Flora Danica będą prezentowane od 5 do 31 sierpnia na wystawie w Galerii Plenerowej przy ul. Agrykoli.

Wystawa 'Flora Danica – stół królewski' to efekt współpracy Muzeum Łazienki Królewskie i Zamku Frederiksborg w Hillerød (Dania). Duński Instytut Kultury jest partnerem projektu.

 

Wstęp: obowiązują bilety wstępu do Pałacu na Wyspie

Łazienki Królewskie
Pałac na Wyspie


www.lazienki-krolewskie.pl