Kino Muranów zaprasza w podróż po największych muzeach świata. Obrazy pojawią się na ekranie z różnych perspektyw, zaś niezwykłej wizualnie wędrówce po galeryjnych salach będą towarzyszyły historie malarskich arcydzieł, biografie artystów, wypowiedzi ekspertów analizujących styl i technikę obrazów.

'Wystawa na Ekranie' ('Exhibition on Screen') to prezentacja kolekcji najwybitniejszych artystów malarstwa z najważniejszych muzeów na całym świecie. Na dużym ekranie, w znakomitej jakości obrazu HD są pokazane wystawy tematyczne, uchwycone w specjalny, dostosowany do warunków kinowych sposób. Arcydzieła malarstwa, rzeźby i grafiki będzie można oglądać na kinowym ekranie z różnych perspektyw, zaś wędrówce po salach galeryjnych i muzealnych towarzyszą historie dzieł, biografie artystów, wypowiedzi ekspertów analizujących styl i technikę obrazów.

Phil Grabsky – pomysłodawca i główny producent całego przedsięwzięcia – przy pomocy ciekawej narracji, a także dzięki wypowiedziom ekspertów, wizytom w pracowniach konserwatorskich i maksymalnym zbliżeniom ukazującym dzieła w detalach, umożliwia widzom całego świata zobaczenie tego, co jest niedostępne podczas tradycyjnej wizyty w galerii czy w muzeum. Cykl 'Exhibition on Screen' przenosi na duży ekran bezcenne arcydzieła, do których dostęp jest często z różnych powodów ograniczony. Przedstawia również fakty z życia najważniejszych artystów malarzy świata.

Cykl w każdym sezonie prezentuje pięć tytułów – pięć filmów tematycznych poświęconych wybranym artystom, grupom lub kierunkom w malarstwie, wybranym muzeom lub pojedynczym arcydziełom. Filmy zapraszają do pracowni konserwatorskich, przybliżają techniki malarskie i detale techniczne a także tajniki badania przeszłości legendarnych obrazów. Wszystko to w jakości HD. Dotychczas niezwykły sukces odniosły m.in. filmy poświęcone dziełom Leonarda w National Gallery w Londynie, Vermeera z tego samego muzeum i Muncha w Muzeum Muncha i Galerii Narodowej w Oslo. Obecnie Wystawy na ekranie są prezentowane w ponad 1000 kinach w 30 krajach.

PROGRAM

'Munch 150' z Munchmuseet i Nasjonalgalleriet w Oslo, 21 sierpnia (niedziela), godz. 16.00
W 2013 roku cała Norwegia obchodziła 150. rocznicę urodzin Edvarda Muncha (1863 – 1944), jednego z ważniejszych reprezentantów sztuki współczesnej. Zorganizowana z tej okazji wystawa została okrzyknięta 'jedyną taką w życiu'. Globalne zainteresowanie było ogromne – nie tylko z powodu prezentacji jednego z czterech obrazów 'Krzyk', który nieco wcześniej ustanowił nowy rekord cenowy na aukcji publicznej kwotą 120 mln dol. Wielu widzów zna Muncha jako autora 'Krzyku', ale nigdy nie widziało jego innych prac, które są równie godne uwagi i dzięki którym potwierdza on swoje miejsce jako jeden z największych artystów, jacy kiedykolwiek żyli. Wystawa 'Munch 150' była współorganizowana przez mieszczące się w Oslo Muzeum Narodowe i Muzeum Muncha. Wydarzenie zgromadziło największą liczbę kluczowych dzieł Muncha w jednym miejscu w historii – łącznie 220 płócien i rysunków. Film oprócz samej wystawy i poszczególnych dzieł prezentuje kulisy przygotowań do tak dużej ekspozycji oraz pogłębione spojrzenie na życie i twórczość człowieka, który żył od połowy XIX wieku aż po niemiecką okupację Norwegii w czasie II wojny światowej. Narrator Tim Marlow oraz goście specjalni – znawcy tematu – przedstawiają złożoność twórczości Muncha.

'Vermeer i muzyka. Sztuka miłości i odpoczynku' z The National Gallery w Londynie, 28 sierpnia (niedziela), godz. 16.00
Wystawa zorganizowana w The National Gallery w Londynie proponuje nowe spojrzenie na jednego z najbardziej zaskakujących i ciekawych artystów w historii – Johannesa Vermeera. Galeria Narodowa zdecydowała skupić się na relacji Vermeera z muzyką. Jest to jeden z najbardziej popularnych tematów malarstwa holenderskiego i wiele mówi – poprzez ukazanych modeli – o ówczesnym społeczeństwie. Nowe badania, dokonane przy okazji tej wystawy, pokazały, jak zmieniająca się technika malarska i materiały wpływały na dzieła Vermeera. Narrator Tim Marlow wykracza poza ramy samej wystawy, by opowiedzieć całą historię życia Vermeera i przy okazji omówić szczegółowo wiele innych urzekających dzieł artysty. Dla widzów, których zachwycił fabularny film 'Dziewczyna z perłą' z 2003 roku z udziałem Colina Firtha i Scarlett Johansson, to okazja do pogłębienia swojej fascynacji życiem i twórczością Vermeera.

'Rembrandt' z The National Gallery w Londynie i Rijksmuseum w Amsterdamie, 4 września (niedziela), godz. 16.00
Wystawa skupia się na najważniejszych wydarzeniach z ostatnich lat życia Rembrandta, powszechnie uważanych za najlepsze i najbogatsze lata w jego twórczości. Arcydzieła, które powstały w tym właśnie okresie można nazwać definiującymi jego geniusz. Poznamy historię życia Rembrandta, która przeplata się z zakulisowymi przygotowaniami do wystaw w National Gallery w Londynie i Rijksmuseum w Amsterdamie – wszystko razem pozwala poznać fenomen tego wielkiego malarza.

'Vincent van Gogh. Nowy sposób widzenia' z Van Gogh Museum w Amsterdamie, 11 września (niedziela), godz. 16.00
O jego twórczości wypowiadają się zaproszeni goście, światowej sławy kuratorzy i historycy sztuki, którzy często podsuwają nowe, zaskakujące interpretacje klasycznych dzieł Vincenta van Gogha. Dzięki pełnemu dostępowi do zbiorów Muzeum van Gogha w Amsterdamie powstał genialny nowy film o jednym z najbardziej fascynujących i uwielbianych artystów. To niezwykła okazja do obejrzenia legendarnych dzieł van Gogha na dużym ekranie w towarzystwie wybitnych znawców i interpretatorów jego twórczości. Zgromadzone w Amsterdamie dzieła rudowłosego Vincenta zdradzą nam swoje tajemnice i otworzą nowe perspektywy spojrzenia na twórczość i życie artysty osobnego.

 

Wstęp: 25 zł

Kontakt:
tel.: (22) 635 25 29, (22) 635 30 78
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kino Muranów
ul. Gen. Andersa 5

 

www.muranow.gutekfilm.pl

Link do wydarzenia na stronie organizatora