One Humanity to hasło tegorocznego Międzynarodowego Dnia Pomocy Humanitarnej. Dla nas oznacza ono wspólnotę w działaniu na rzecz pomocy drugiemu człowiekowi. Dlatego zapraszamy Was na polsko-nepalskie spotkanie o pomocy humanitarnej. Opowiemy o tym, jak wspólnie z organizacją Village Nepal i dzięki hojności Polaków pomagaliśmy ludziom, których życie zmieniło się z dnia na dzień w wyniku zeszłorocznego trzęsienia ziemi.
Chhiring Ongdhi Sherpa jest prezesem Village Nepal, organizacji partnerskiej Polskiej Akcji Humanitarnej w Nepalu. Przyjechał do Polski, żeby z całego serca podziękować wszystkim Polakom za pomoc i wsparcie, jakie otrzymali od nich Nepalczycy.
Kacper Nowacki to szef misji Polskiej Akcji Humanitarnej w Nepalu.
Razem opowiedzą Wam o Nepalu, o tym jak ogromny wpływ na życie ludzi ma trzęsienie ziemi, na czym polega pomoc humanitarna w krajach dotkniętych kryzysem, a także o tym, na czym polega ich współpraca.
Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu, który opowiada o życiu dzieci w Nepalu i o tym, jak ważne jest dla nich chodzenie do szkoły:
https://www.youtube.com/
Film zrealizowała w czerwcu tego roku ekipa Wirtualnej Polski (scenariusz i realizacja: Dominika Płońska, zdjęcia: Mikołaj Przeździak, montaż: Jakub Pawlak), jednego z głównych partnerów akcji pomocy dla Nepalu.
------
W 2015 roku ponad 8,1 miliona osób zostało poszkodowanych w wyniku trzęsienia ziemi w Nepalu. Tysiące ludzi straciło swoje domy, dostęp do czystej wody, jedzenia i schronienia. Dzieci miały uniemożliwiony lub utrudniony dostęp do edukacji. W sytuacji tak ogromnej katastrofy naturalnej konieczne jest natychmiastowe działanie.
Wiele organizacji podjęło działania pomocowe, wśród nich była też Polska Akcja Humanitarna. Od pierwszych dni katastrofy byliśmy na miejscu i dostarczaliśmy pomoc. Oceniliśmy, że poważnym problemem są utrudnienia związane z edukacją i rozwojem dzieci. Trzęsienie ziemi spowodowało zawalenie się wielu szkół. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu ludzi, licznym wpłatom i współpracy z lokalną organizacją Village Nepal do tej pory wybudowaliśmy już 5 szkół (Kalyan, Pancha Kanya, Netrawoti, Salmetar, Saraswoti) w Gumdi VDC w dystrykcie Dhading (rejon ten należy do 14 najbardziej poszkodowanych przez trzęsienie ziemi). Wszystkie szkoły zostały już formalnie przekazane lokalnym społecznościom. Szkoły są dostosowane do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami i mają oddzielne budynki z toaletami. Każda nowo otwarta szkoła to radość nie tylko dla dzieci, ale też dla ich rodziców i nauczycieli!
Obecnie rozpoczęliśmy budowę 6. szkoły w Gumdi VDC (Tamangharka). Oddanie szkoły do użytku planowane jest na październik 2016 roku.
------
Południk Zero,
ul. Wilcza 25