Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na performanse i towarzyszącą im wystawę 'Rezerwat Rzeki bez Powrotu i MAQUIS'. W swojej praktyce artystycznej artysta wizualny i performer Jeremiah Day skupia się na badaniu napięć i zależności pomiędzy mechanizmami pamięci jednostki i pamięci zbiorowej. Artysta sięga zarówno do osobistych wspomnień, mikrohistorii i lokalnych mitologii, jak również przepracowuje doświadczenia wspólnoty w perspektywie procesów politycznych i wydarzeń historycznych. Podczas dynamicznych performansów, które przeplata innymi mediami (w szczególności fotografią i wideo), Day angażuje cały aparat form ucieleśnienia i ruchu, które stawiają opór materii: czołga się, biega, przewraca, jednocześnie snując opowieści, wymieniając się uwagami i anegdotami z publicznością.


W ramach tygodniowej rezydencji w Warszawie Day wykona dwa działania performatywne. We wtorek, 4 października odbędzie się performans i kolejna odsłona towarzyszącego mu projektu 'The Frank Church - River of no Return Wilderness (Frank Church. Rezerwat Rzeki bez Powrotu)'. Częściowo oda i epitafium, na wpół śledztwo i anty-pomnik upamiętnia postać legendarnego senatora Franka Churcha, który w latach siedemdziesiątych przewodniczył komisji w sprawie nielegalnych działań CIA i jako pierwszy polityk w historii USA dał wgląd w struktury amerykańskiego kontrwywiadu. Nazwisko Churcha pojawiło się w ostatnim czasie w debacie publicznej jako historyczny kontrapunkt dla działalności amerykańskiego whistleblowera Edwarda Snowdena.

Tytuł pracy pochodzi od nazwy rezerwatu w Idaho, największej w 48 stanach USA połaci przyrody nieskażonej działalnością człowieka, nazwanej tak na cześć senatora Churcha,
który ostrzegł przed bezpowrotnym przekroczeniem granicy, skutkującym masową inwigilacją, łamaniem swobód obywatelskich i tyranią władzy. Performans odbędzie się z udziałem holenderskiego gitarzysty Barta de Kroona, a instalację 'Frank Church - River of no Return Wilderness' oglądać będzie można do 9. października w przestrzeni wystawienniczej Muzeum Sztuki Nowoczesnej przy ul. Pańskiej 3. W czwartek 6. października Day wykona performans MAQUIS, który przybierze formę zebrania obywatelskiego, bezpośrednio angażującego publiczność w otwartą dyskusję. Zgromadzenie poprowadzą Jeremiah Day wspólnie z publicystą Krytyki Politycznej Jakubem Dymkiem. W odpowiedzi na toczącą się obecnie debatę na temat kryzysu tożsamości i integracji europejskiej, punktem wyjścia do naszych rozważań będzie performatywna prezentacja slajdów Day'a o historii federalizmu i ruchu oporu w Europie, łącząca elementy myśli Hanny Arendt i tradycji egzystencjalizmu.

Informacja o wydarzeniu

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
ul. Pańska 3