Projekt Weinberg to międzynarodowa inicjatywa mieszkającej w Niemczech pianistki Katarzyny Wasiak poświęcona twórczości Mieczysława Weinberga. W Galerii Las – pierwszej galerii wystawy stałej Muzeum POLIN zabrzmią dwa kwintety fortepianowe Mieczysława Weinberga i Szymona Laksa. Pianistce towarzyszyć będzie kwartet smyczkowy Diverso. Mieczysław Weinberg to jedene z najciekawszych kompozytorów XX wieku - wszechstronnie utalentowany, wspierany m.in. przez Dymitra Szostakowicza - pozostał do dziś prawie całkiem zapomniany. Przyczyn tego szukać można w niezwykle zawikłanej i trudnej historii jego życia – biografia Weinberga dotyka najbardziej ponurych rozdziałów historii Europy.
Kwintet fortepianowy jest raczej rzadkim gatunkiem kompozytorskim, a to ze względu na rozszerzoną wielogłosowość i konieczność zachowania równowagi pomiędzy różnymi z natury instrumentami zespołu. Jednak Kwintet Op. 18 Mieczyslawa Weinberga urzeka wyjatkowo spójną formą, w którą kunsztownie wplecione są stylizowane elementy. Pięć - mocno zróżnicowanych części - splata się ze sobą w sposób idealny. Na początku utworu kompozytor wykorzystuje elementy muzyki francuskiej. Drugie ogniwo kwintetu à la Bartok mistrzowsko wprowadza w kolejną część Presto, która zaczyna się charakterystycznym con sordino instrumentów smyczkowych. Ekspresyjne Largo zaskakuje unisonem wszystkich instrumentów, łącznie z fortepianem. Efektowna i wirtuozowska część ostatnia jest przesycona optymizmem. Wydaje się, że nawet w najtrudniejszych momentach udaje się kompozytorowi zachować w swej twórczości i przekazać słuchaczowi radość życia.
Kwintet fortepianowy Szymona Laksa, który uzupełni program koncertu, jest prawdziwym rarytasem, który jest jeszcze rzadziej wykonywany niż kwintet Weinberga. Kilka miesięcy po wyzwoleniu obozu w Kaufering w 1945 roku, kompozytor przystępuje (już w Paryżu) do pracy nad III Kwartetem smyczkowym na polskie tematy ludowe. W czterech częściach dzieła można wysłyszeć co najmniej 7 melodii ludowych z różnych regionów Polski. W latach 60-tych kompozytor przerabia kwartet na kwintet fortepianowy - o tej samej treści muzycznej. Szymon Laks był więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych. Udało mu się uniknąć śmierci dzięki funkcji kapelmistrza orkiestry obozowej: Skrzypce, które trzymam, stały się moją tarczą obronną.
Katarzyna Wasiak - urodziła się w Zielonej Górze (Polska). Pochodzi z rodziny muzyków. Edukację artystyczną rozpoczęła w wieku 7 lat. W 2002 roku rozpoczęła studia na Universität für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu, początkowo w klasie fortepianu prof. Olega Maisenberga, a następnie - w klasie prof. Wolfganga Watzingera. Od r. 2006 kontynuowała je na Universität der Künste w Berlinie u prof. Jacques’a Rouviera, zdobywając dyplom z wyróżnieniem (2009).Studia mistrzowskie odbyła w Hochschule für Musik Hans Eisler w Berlinie w klasie prof. Fabio Bidiniego (dyplom – 2012). Laureatka wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. w Dallas (USA), Vanves (Francja) i Villa de Capdepera (Hiszpania). Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki oraz Premiera RP, a także Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Fundacji Crescendum Est-Polonia i Clubu Rotary. W ramach swych projektów koncertuje regularnie w całej Europie (także w Rosji).
Wstęp: bilety: 10 zł
Bilety dostępne w internetowym systemie sprzedaży oraz w kasach muzeum.
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
ul. Anielewicza 6