Assaf Gruber, we współpracy z Kubą Mikurdą i Muzeum POLIN, zrealizuje projekt, którego punktem wyjścia są hurtownie towarów z Azji w Wólce Kosowskiej pod Warszawą. Największe centrum handlu hurtowego w Europie Środkowo-Wschodniej założyli na początku lat 90. biznesmeni z Chin.  Miejsce to było kolejną, po kultowym Stadionie Dziesięciolecia (Jarmarku Europa), kolebką rodzącego się w Polsce po 1989 roku kapitalizmu. Pochodzącemu z Izraela artyście wielokulturowość Wólki Kosowskiej przywodzi na myśl pierwszych żydowskich osadników w Polsce, którzy – ze względu na warunki ekonomiczne – byli kupcami.

Assaf Gruber ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Pięknych w Paryżu (ENSBA) i Higher Institute of Fine Arts (HISK) w Ghent. W 2012 roku przebywał na rezydencji w Künstlerhaus Bethanien. Jest stypendystą berlińskiej Akademie der Künste. Swoje prace prezentował m.in. na wystawach solowych w Muzeum Sztuki w Łodzi i Eigen+ Art Lab w Berlinie, a także w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Berlinale i Festiwalu Sztuki w Przestrzeni Publicznej – Open City w Lublinie.

Spotkanie prowadzone będzie w j. angielskim, z tłumaczeniem na j. polski.

Program 'Muzeum Otwarte – edukacja w działaniu' jest realizowany  w ramach projektu 'Żydowskie dziedzictwo kulturowe', komponent 'Oblicza różnorodności'. Realizacja projektu dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

Muzeum Żydów Polskich POLIN
Ul. Anielewicza 6