Fundacja OVO dla Kultury i Edukacji zaprasza na weekendowe warsztaty śpiewu białego, przeznaczone dla osób, które lubią śpiewać (lub chcą zacząć śpiewać), lubią poznawać nowe pieśni, chciałyby rozwinąć swoje umiejętności głosowe i doświadczyć przyjemności śpiewu wspólnotowego. Nie ma wymagań co do posiadanych muzycznych doświadczeń, umiejętności czy wiedzy. Warsztaty odbędą się w dwóch grupach warsztatowych: dla tych, którzy są ciekawi śpiewu białego jako techniki otwierania głosu (warsztat Witolda Kozłowskiego / OVO) oraz dla tych, którzy są ciekawi kobiecego śpiewu obrzędowego z Białorusi (warsztat Wiktorii Michno / GUDA).
W programie: ćwiczenia oddechowo-emisyjne, rozgrzewka głosowa, nauka pieśni wielogłosowych. Materiał muzyczny oraz ćwiczenia są dostosowane do potrzeb i możliwości uczestników.
Warsztaty weekendowe to pigułka intensywnej pracy nad techniką głosu białego (naturalna emisja głosu) w kontekście śpiewu wielogłosowego opartego na współpracy w grupie:
– aktywnym oddechem
– otwartym mocnym głosem
– świadomym kreowaniem barw dźwięku
– współbrzmieniem w wielogłosie
– śpiewem wspólnotowym
Idea warsztatów:
Śpiew traktujemy jako proces psychofizyczny, nierozłącznie związany z człowiekiem jako całością.
Uważamy, że kluczem do śpiewania pełnym otwartym głosem jest połączenie rozluźnienia z koncentracją. W swojej pracy posługujemy się metodami aktywnymi angażujących uczestników w uczenie się przez własne doświadczenie w grupie – zakładamy, że taki sposób uczenia się jest najbardziej efektywny. Wierzymy, że śpiew jest umiejętnością dostępna dla każdego człowieka i że najwięcej satysfakcji daje śpiewanie w grupie – śpiewanie oparte na uwadze i umiejętności współdziałania. Muzyka tradycyjna zakłada istnienie pewnej społeczności – nie jest nastawiona na kształcenie solistów, ale na budowanie więzi. Grupa skłócona – obojętnie czy jest to społeczność wioski czy międzynarodowa grupa warsztatowa – nie osiągnie nigdy należytego brzmienia. Harmonijny wielogłos jest więc tutaj czymś więcej niż tylko pokazem umiejętności muzycznych.
Sobota
13:00-15:30 warsztaty
15:30-17:00 przerwa
17:00-19:30 warsztaty
Niedziela
10:00-12:30 warsztaty
12:30-14:00 przerwa
14:00-16:30 warsztaty
Wiktoria Michno
Wokalistka i kierownik artystyczny zespołu GUDA. Dyrektorka Szkoły Sztuki Tradycyjnej w Mińsku zajmującej się upowszechnianiem dawnych tradycji białoruskich, takich jak śpiew, taniec, rękodzieło. Śpiewa od kilkunastu lat w zespole GUDA, na którego repertuar składa się głównie folklor archaiczny pieczołowicie zbierany po różnych zakątkach Białorusi w trakcie ekspedycji terenowych.
Witold Kozłowski
Od 18 lat prowadzę warsztaty śpiewu i pracy z głosem. Moi uczniowie są laureatami konkursów i festiwali oraz liderami zespołów muzycznych. Specjalizuję się w naturalnej emisji głosu. Na co dzień prowadzę warsztaty w Fundacji OVO dla Kultury i Edukacji i jestem wokalistą zespołu OVO. Jako wokalista brałem udział w projektach Kapeli ze Wsi Warszawa i zespołu Żywiołak. Prowadziłem warsztaty dla Fundacji Braci Golec, pracowników socjologii Uniwersytetu Łódzkiego i logopedów na Uniwersytecie Rzeszowskim. Współpracowałem z Ośrodkiem Terapii i Rozwoju 'Zakątek' w Radomsku. Brałem udział w wyprawach terenowych do Europy Wschodniej i na Bałkany.
Cena: 265 zł (program warsztatowy)
Zapisy: do 12 września przez wypełnienie formularza (Jeśli zależy Ci na udziale w konkretnej grupie warsztatowej, napisz o tym w swoim zgłoszeniu)
Miejsce:
ul. Piękna 24/26