Rajskie plaże, piękna pogoda i dojrzałe w słońcu owoce – większości Polaków właśnie tak kojarzą się Karaiby. Trwający od 12 do 17 września Caribbean WAWA Festival to okazja do przyjemnego spędzenia czasu w towarzystwie gorących rytmów i egzotycznej kuchni, ale także poznania niezwykle ciekawej kultury Wysp Karaibskich.

Nadchodzące wydarzenie jest wspólnym projektem trzech fundacji: Moja Dominikana, Polska – Haiti oraz Polsko-Kubańskiej Fundacji 'Acto'. Celem tych trzech instytucji jest zwrócenie uwagi na bogactwo artystyczne, kulturowe, geograficzne i gastronomiczne krajów Karaibów. Organizatorzy chcą pozwolić na głębsze odkrycie tego regionu  m. in. chcą przypomnieć zapomniane historie łączące je z Polską i zwrócić uwagę na potencjał gospodarczy Karaibów dziś jeszcze słabo zbadany. Od mieszkańców Karaibów możemy się wiele nauczyć. Przede wszystkim niezwykłej radości życia, wrażliwości i łatwości w okazywaniu emocji.

– Dla mnie to, co najcenniejsze w ludności karaibskiej, to relacje międzyludzkie – mówi Katarzyna Izydorczyk, Prezes Fundacji Moja Dominikana – W Europie nie mamy czasu na uśmiech, rozmowę, a co dopiero pomoc drugiemu człowiekowi. Na Karaibach każdy troszczy się o swojego sąsiada i jest bardzo życzliwy.

Kubański tancerz Heber 'Bebito' Fernandez Leyba dodaje – Mówimy do wszystkich 'bracie' i nie jest to przypadek, traktujemy siebie jak jedną wielką rodzinę.

Caribbean WAWA Festival to doskonała okazja, aby zapoznać się z bogatą i różnorodną kulturą państw morza karaibskiego. W planach są m.in. warsztaty taneczne, pokazy filmowe i oczywiście degustacja doskonałych, charakterystycznych dla regionu potraw. Dla wielbicieli gorących, latynoskich rytmów przewidziano specjalną atrakcję: w poniedziałek i środę w Fiesta i Siesta zagra DJ Ed Szynszyl a we wtorkowy i czwartkowy wieczór parkietem Latino Bar & Restauracja zawładnie karaibska muzyka, a do tańca zagrają artyści, dla których są to ojczyste brzmienia.

Burzliwa historia Karaibów sprawiła, że ich kultura stała się niepowtarzalną mieszanką wpływów europejskich kolonizatorów, afrykańskich niewolników i niemal zapomnianych tradycji rdzennej, indiańskiej ludności, co doskonale widać w kulinariach Wysp. Francuskie i hiszpańskie smaki łączą się z afrykańskimi akcentami i uprawianymi na miejscu przyprawami. Kuchnia karaibska jest niezwykle kolorowa, wyspiarze uwielbiają świeże owoce i warzywa i często łączą je z mięsem czy rybami. To przenikanie się kultur widać także w muzyce, która jest wyjątkowo ważna dla mieszkańców Karaibów. Zamiłowanie do gorących rytmów to jedna z najbardziej charakterystycznych cech tamtejszych mieszkańców.

- Jesteśmy bardzo mocno skupieni na muzyce, co widać zarówno w  tańcu,  jak i grze na naszych narodowych instrumentach – opowiada Heber 'Bebito' Fernandez Leyba.

- W Polsce często taniec, zwłaszcza gdy tańczą mężczyźni, jest traktowany w odrobinę pobłażliwy sposób – mówi Katarzyna Izydorczyk - Tam jest to element codzienności, bez muzyki i tańca nie da się żyć. Na Karaibach widać to na każdym kroku. Muzyka przyciąga uśmiech i życzliwość, buduje relacje międzyludzkie.

Artyści, którzy wystąpią na festiwalu, mogą się pochwalić również sukcesami na polskiej scenie. Kubański dj Tony Junior B.I.G, koncertował z takimi polskimi gwiazdami jak T.Love, Junior Stress czy Maleo Reggae Rockers. Niedawno nad Wisłą zamieszkał także Heber 'Bebito' Fernandez Leyba, który uczy polską młodzież salsy kubańskiej i promuje kulturę swojej ojczyzny w naszym państwie.

– Bardzo lubię pracować z Polakami, bo mają olbrzymią pasję do tańca i chęć nauki – mówi tancerz. – Przede wszystkim uczę ich prawdziwej kubańskiej salsy. Dodatkowo dużo rozmawiamy o moim kraju, jego muzyce i kulturze.

Swoją polską karierę rozwijają także dwie piękne tancerki. Rodowita Kubanka Yenny Torres z sukcesem prowadzi projekt z pogranicza tańca i muzyki Tropicuba. Natomiast Meksykankę Angélicę Elisę Zarembę Luengas, na co dzień instruktorkę portorykańskiego, dynamicznego reggaetonu, polscy widzowie doskonale znają z licznych telewizyjnych show. Artystka była półfinalistką 'Got to dance' i 'Mam talent', występowała także w 'Twoja twarz brzmi znajomo', i 'Tańcu z Gwiazdami'.

Zbliżający się Caribbean WAWA Festival to doskonała okazja, aby poznać kulturę Wysp Karaibskich oraz dać się oczarować pełnej słońca, energetycznej muzyce i kuchni.
Wstęp na organizowane w ramach festiwalu  wydarzenia jest bezpłatny.

Organizatorzy
Moja Dominikana
Polska – Haiti
Polsko-Kubańskiej Fundacji 'Acto'

Więcej informacji:
www.festiwalkaraibski.pl
www.facebook.com/festiwalkaraibski