MiTo art.café.books zaprasza na wystawę 'OFF | Gatteau-Guitton-Litou'. Trzej francuscy artyści, dwoje żyjący we Francji i jeden w Polsce, przedstawiają swoją wizję niebytu, rzeczywistości spoza kadru, off-u.

W epoce intensywnej mediatyzacji naszego życia, naszych emocji, opinii czy najbanalniejszych z naszych postaw - mediatyzacji, którą prowokujemy lub której ulegamy, będąc anonimowi czy też znani - krótko mówiąc w epoce, gdzie z tradycyjnych środków przekazu i mediów społecznościowych sączy się nieprzerwany strumień informacji tak, że nie jest nam już dane na nic czekać, niczego szukać, wyczekiwać 'drżąc' z niecierpliwości - w takim oto kontekście postanowiliśmy, że na tej wystawie nie pokażemy niczego wprost, a jedynie zasugerujemy – i w rezultacie ożywimy to, co czego nie widać… zaproponujemy dzieła sztuki, które widz będzie musiał 'dopełnić' za pomocą własnej wyobraźni tak, że w rezultacie sam stanie się ich twórcą.

Najważniejsze jest nie to, co widzicie.

Loïc Gatteau: reżyser, filmowiec, Francuz o polskich korzeniach. Od niemal 10 lat mieszka i pracuje w Polsce. Bliskie swojemu sercu tematy migracji, wygnania, utraty korzeni, a w konsekwencji nieobecności i braku, zawarł w zrealizowanym niedawno filmie dokumentalnym o Francuzach żyjących w Polsce, w którym zapisał świadectwa osób żyjących z dala od ojczyzny. W swoich filmach krótkometrażowych, reportażach, filmach dokumentalnych, projektach artystycznych często sięga po motywy nieobecności, oddalenia, braku. Poprzez wywoływanie u widza uczucia frustracji, instalacje video zaprezentowane na wystawie analizują siłę nieobecności, a także siłę zamierzonego oddzielenia kadru obrazu od racji bytu tego obrazu. Najistotniejsze nie jest to, co widzi odbiorca, ale to, co sobie wyobraża. Widz staje się w pewnym sensie uczestnikiem procesu twórczego, który prowadzi do powstania dzieła.

Myriam Guitton: wykształcenie uzyskała w Ecole d’Arts appliqués Pivaut w Nantes, we Francji, szybko jednak oddaliła się od branży graficznej. Dziś w jej głowie rodzą się 'idee-projekty', jakby spowodowane koniecznością angażowania się w działania artystyczne. Tak było w przypadku projektu Tous les matins du monde (Wszystkie poranki świata), który w początkowej fazie miał być pretekstem do wykonania codziennie o godz. 7:59 rano jednego zdjęcia. W ciągu dwóch i pół miesiąca, zwyczajność stała się przyczółkiem dla piękna. 'Nic' okazało się wyjątkowe. Na wystawie zaprezentowano trzy ze zdjęć. Pojawiając się samotnie w zwyczajnych miejscach, ale o niecodziennej porze, artystka staje naprzeciw poruszających obrazów 'przenikniętych' nieobecnością człowieka, których przemożnego uroku nikt jednak nie dostrzega. Zdjęcia, niczym echa wszystkich tych miejsc, wszystkich tych przepełnionych poezją chwil, których nie dojrzy niczyje oko, a które przecież w pełni istnieją.

Christophe Litou: od 1993 roku Christophe Litou działa jako artysta w trzech obszarach: instalacje w przestrzeni miejskiej, zdjęcia cyfrowe oraz instalacje video. Jego prace, których punktem wyjścia jest spotkanie, konfrontacja tego, co należy do obszaru sztuki i tego co banalne, powszechne, skłaniają odbiorcę do refleksji na temat jego stosunku do własnej codzienności. Odbiorca zawsze jest w centrum dzieła, a przy tym jest przez artystę pomyślany jako element całości. Artysta proponuje nam dwa nagrania video: pierwsze nakręcone w Muzeum Sztuk Pięknych w Nantes, drugie w Grenoble. Kamera samotnie przemierza muzealne sale opuszczone przez zwiedzających, przesuwając się kolejno po ramach, z których zniknęły obrazy. Celem tych wstrząsających nagrań jest wywołanie u widza wrażenia braku. Obraz jest dziś obiektem powszechnej konsumpcji. Dając nam odczuć jego brak, artysta brutalnie przypomina nam, że obraz jest pełnoprawnym elementem jakiegoś kontekstu, kadru.

 

Wstęp wolny!

MiTo art.café.books
ul. Waryńskiego 28 (metro Politechnika)
www.mito.art.pl

Link do wydarzenia na stronie organizatora

Organizator: MiTo art.café.books Patronat: Institut Français de Varsovie | IFVCCIFP, Stowarzyszenie Francja-Polska Sponsorzy: Carrefour, Mazars Patronat medialny: MY TOWN CHANNEL, IMI Radio