Jaka była sytuacja polskich Żydów w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych? Na ile działalność opozycji uwzględniała postulaty mniejszości i dialog ekumeniczny? Jakie prawa mają mniejszości narodowe i etniczne we współczesnej Polsce?
W nawiązaniu do 40. rocznicy powstania KOR, zapraszamy na warsztaty podczas których przyjrzymy się wydarzeniom lat 70. i 80. z perspektywy mniejszości żydowskiej, jej praw i wolności.

Podczas zajęć zwiedzimy część wystawy stałej Muzeum POLIN, która opowiada o okresie po 1968 r. Następnie, poprzez analizę tekstów źródłowych, zajmiemy się tematem zaangażowania osób o żydowskich korzeniach w ruchy opozycyjne w Polsce. Podejmiemy także temat wykorzystania przez władzę argumentacji antysemickiej do zwalczania opozycji. Warsztaty stworzą również przestrzeń do dyskusji na temat tego, czy działania ruchów opozycyjnych zdołały doprowadzić do otwarcia społeczeństwa polskiego na różnorodność i do zwiększenia gotowości do respektowania praw mniejszości.

Warsztaty poprowadzi dr Mariusz Jastrząb - historyk i kulturoznawca, pracownik Działu Edukacji Muzeum Polin. Naukowo zajmuje się społeczną i gospodarczą historią Polski po II wojnie światowej. Pisał m.in. na temat PRL-owskiej propagandy.

Wstęp wolny!
Wymagana rezerwacja miejsc.

Warsztaty odbywają się w ramach Społecznych obchodów 40. rocznicy powstania Komitetu Obrony Robotników organizowanych pod patronatem Prezydentów Gdańska, Lublina, Łodzi, Poznania, Warszawy i Wrocławia.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
ul. Anielewicza 6