Już 24 września Muzeum Azji i Pacyfiku otworzy 'Strefę dźwięków', swoją pierwszą wystawę stałą. Na ekspozycji zostanie zaprezentowanych blisko 120 instrumentów muzycznych z różnych zakątków Azji i Oceanii – największa kolekcja tego typu w Polsce.

W 'Strefie dźwięków' zwiedzających otoczą instrumenty muzyczne o różnorodnej konstrukcji i pochodzeniu, często o bardzo bogatej formie, dekoracji i kolorystyce. Kuratorka wystawy, Maria Szymańska-Ilnata radzi jednak, żeby: 'zwrócić także uwagę na eksponaty skromne, które nie przyciągają wzroku swoim szczególnym kształtem, zdobieniami czy wielkością'. Przekonuje, że: 'bardzo często one właśnie potrafią zaskoczyć swoim wyjątkowym brzmieniem, ciekawą historią lub oryginalnym zastosowaniem'.
 
Zwiedzający, dzięki aplikacji, będą mogli zgłębić wiedzę na temat prezentowanych instrumentów – posłuchać ich brzmienia, przyjrzeć się technice gry, czy zobaczyć w jaki sposób funkcjonują one w kulturach, z których pochodzą. Wystawę wzbogacą multimedialne wizualizacje, które zbudują wyjątkową atmosferę, odwołując się do motywów sztuki z Azji i Oceanii. Muzeum przewidziało także dodatkową atrakcję: chętni będą mogli spróbować zagrać na udostępnionych instrumentach. Z okazji otwarcia wystawy w dniach 24-25 września Muzeum przygotowało wydarzenie 'Azja i Pacyfik nad Wisłą'. W programie weekendu są warsztaty artystyczne dla dzieci i dorosłych oraz oprowadzania kuratorskie. Muzeum odwiedzi też Opowiadacz Bajek Azjatyckich – Szymon Góralczyk, który zabierze najmłodszych w podróż do dalekich krain. Jej kontynuację zapewni w
sobotę koncert Warszawskiej Grupy Gamelanowej, a w niedzielę pokaz tańca kathak zaprezentuje Jayeeta Dutta.
 
'Strefę dźwięków' można bezpłatnie zwiedzać od 24 września, w godzinach otwarcia Muzeum Azji i Pacyfiku, przy ul. Solec 24 w Warszawie. Kuratorem wystawy jest Maria Szymańska-Ilnata. Ekspozycję zaprojektowała firma Kłaput Project.
 
Muzeum Azji i Pacyfiku
ul. Solec 24