Jak powstało Muzeum Azji i Pacyfiku? Jakie skarby kryją jego magazyny? Jakie są plany instytucji na przyszłość? Zwiedzający znajdą odpowiedź na te pytania na wystawie Azja/ Pacyfik/ Solec 24, która zostanie otwarta 24 września i potrwa do 15 stycznia 2017 r.

Ekspozycja to wielowątkowa opowieść o instytucji i jej zbiorach. Archiwalne zdjęcia z wypraw kolekcjonerów, przede wszystkim Andrzeja Wawrzyniaka – założyciela instytucji, głównego darczyńcy i pierwszego dyrektora, przedstawiają jej początki. Materiały prasowe, nagrania radiowe i filmy pozwalają prześledzić 40 letnią drogę do własnej siedziby i reakcje publiczności na pojawienie się w Polsce azjatyckiego Muzeum. Przypomniane zostaną również najciekawsze wystawy i powstałe na ich potrzeby plakaty, projektowane przez najwybitniejszych polskich twórców, takich jak Hubert Hilscher, Jerzy Czerniawski, czy Andrzej Pągowski.

Wybór około 100 muzealnych obiektów to wizja przyszłości i zarazem szybka podróż w wyobraźni, zapowiadająca projekt przyszłej ekspozycji stałej. Zgodnie z jej koncepcją eksponaty podzielono na osiem regionów geograficzno-kulturowych: muzułmańska Azja Centralna oraz Bliski Wschód, obszary buddyzmu tybetańskiego (Tybet, Mongolia), Indie i Nepal, Azja Wschodnia, Mjanma (Birma), inne kraje Półwyspu Indochińskiego, Indonezja i Oceania. Wśród prezentowanych eksponatów znajdą się między innymi bogato haftowany chiński strój teatralny, indonezyjski sztylet kris, czy maska zdobiona piórami kazuara z Papui-Nowej Gwinei.

Z okazji otwarcia wystawy w dniach 24-25 września Muzeum przygotowało wydarzenie „Azja i Pacyfik nad Wisłą”. W programie weekendu są warsztaty artystyczne dla dzieci i dorosłych oraz oprowadzania kuratorskie. Muzeum odwiedzi też Opowiadacz Bajek Azjatyckich – Szymon Góralczyk, który zabierze najmłodszych w podróż do dalekich krain. Jej kontynuację zapewni w sobotę koncert Warszawskiej Grupy Gamelanowej, a w niedzielę pokaz tańca kathak zaprezentuje Jayeeta Dutta

Azja/ Pacyfik/ Solec 24 można bezpłatnie zwiedzać od 24 września do 15 stycznia, w godzinach otwarcia Muzeum Azji i Pacyfiku, przy ul. Solec 24 w Warszawie. Wystawę opracował zespół w składzie: Magdalena Ginter-Frołow, Tomasz Madej, Krzysztof Morawski, Bożena Rubczyńska, Maria Szymańska-Ilnata, Joanna Wasilewska.

 

Muzeum Azji i Pacyfiku
ul. Solec 24

www.muzeumazji.pl

 

_______

Wydarzenie zostało objęte patronatem medialnym portalu Kontynent Warszawa -Warszawa Wielu Kultur