Muzeum Azji i Pacyfiku zaprasza na pokaz slajdów i opowieści o Indonezji. Indonezja to 17 tysięcy wysp rozciągniętych na tysiącach kilometrów, które rozdzielają wody Pacyfiku od Oceanu Indyjskiego. Wyspy te bardzo różnią się od siebie pod względem ludności, kultury, historii i przyrody. Przez tysiące lat mieszały się tu wpływy wielu różnych narodów, ich kultur i religii. Do dzisiaj wśród licznych plemion zamieszkujących wyspy fascynują stare, wciąż żywe tradycje (np. niezwykle skomplikowane rytuały pogrzebowe), a magia ma się w najlepsze. Zanim przywędrował tu islam, na terenach wielkich wysp, takich jak Jawa czy Sumatra, dominował buddyzm i hinduizm. Kultury te pozostawiły po sobie wspaniałe zabytki jak: Borobudur czy Prambanan.
Niezwykła i bogata jest przyroda tej części świata. Od ośnieżonych szczytów, często czynnych jeszcze wulkanów, po tropikalne dżungle, pełne olbrzymich drzew, kolorowych ptaków i owadów oraz pełne życia rafy koralowe. Tutaj żyją ostatnie na świecie orangutany, można też zobaczyć największy kwiat świata Raflezja Arnold. Indonezja to również wspaniałe jedzenie, bogactwo owoców morza i egotycznych owoców.
Nasz pokaz rozpoczniemy od Jawy i kulturowej stolicy Indonezji Yogyakarty. W pobliżu miasta znajduje się największa na świecie świątynię buddyjską – Borobudur oraz wielkie świątynie hinduistyczne – Prambanan. Dalej zobaczymy wschód słońca pod wulkanie Bromo. Potem przez plantacje kawy i herbaty dotrzemy do wulkanu Ijen, wewnątrz którego znajduje się siarkowe jezioro i kopalnia siarki, skąd robotnicy w słomianych koszach, na własnych plecach wynoszą kilogramy siarki. Wreszcie dotrzemy do słynnego Bali.
Kolejny miejsca to: wyspa Flores, gdzie będziemy podziwiać wschód słońca pomiędzy różnokolorowymi jeziorami wulkanu Kelimutu; Park Narodowy Komodo, gdzie żyją największe jaszczurki świata – warany z Komodo, blisko spokrewnione z dinozaurami.
Na koniec odwiedzimy wyspę Celebes (Sulawesi), uważaną przez wielu podróżników za najciekawszą wyspę Indonezji. Mieszkają tu plemiona Toradża o bardzo oryginalnej kulturze. Lud ten słynie z wyszukanych uczt pogrzebowych w intencji duszy zmarłego, aby zapewnić mu bezpieczne przejście w zaświaty.
Gościem spotkania będzie Tomasz Tułak, podróżnik, organizator wypraw do Azji i właściciel biura podróży Om Tramping (www.omtramping.pl)
Wstęp wolny
Muzeum Azji i Pacyfiku,
ul. Solec 24
www.muzeumazji.pl