Fundacja Nasz Wybór oraz Związek Ukraińców w Polsce zapraszają na koncert ukraińskiego lirnika Mychajła Chaja.

Mychajło Chaj (pseudonim Lirnik 'Stefan'), urodził się w 1946 roku. Jest lirnikiem i bandurzystą, a także etnomuzykologiem - kierownikiem Laboratorium Muzycznej Etnografii Narodowej Akademii Muzycznej Ukrainy. Jest autorem kilkudziesięciu naukowych i publicystycznych artykułów z dziedziny muzycznego regionalizmu, etnologii, historii i kobziarstwa. Regularnie uczestniczy w konferencjach naukowych, koncertuje w Ukrainie i za granicą.
Od 1988 r. zajmuje się rekonstrukcją tradycji lirnickiej, a od 1992 r. również tej związanej z bandurą. Pracę naukową uzupełnia praktykowaniem tradycji - chętnie koncertując na ulicach miast i pod cerkwiami.
Repertuar, obejmujący elementy różnych ukraińskich tradycji odtwarza w oparciu o zapisy źródłowe, jak również własne, zanotowane bezpośrednio u lirników i kobziarzy. Dotrzymując wierności kanonowi, nadaje swoim interpretacjom niepowtarzalnego, 'naturszczykowskiego' uroku.

Spotkanie odbędzie się w ramach projektu 'Nasz Wybir – Zasoby informacyjne dla imigrantów z Ukrainy IV' finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz budżetu państwa. Wsparcie UE 'Bezpieczna Przystań'.

Wstęp wolny

Ukraiński Dom w Warszawie,
ul. Zamenhofa 1

Wydarzenie na Facebooku