W drugą niedzielę października będą miały miejsce obchody Navratri – indyjskiego święta na cześć bogini Durgi, która pokonała demona Mahiszę i ocaliła świat przed zagładą.
Podczas wydarzenia będzie można obejrzeć pokazy tradycyjnych tańców indyjskich, związanych ze świętem Navratri oraz lepiej poznać kulturę Indii. Odbędą się również warsztaty tańca dandiya, gra w carrom (indyjski bilard) oraz dekorowanie dłoni henną. Będą także indyjskie specjały, a o oprawę muzyczną zadba indyjski DJ Don.

Navratri czyli dosłownie 'dziewięć nocy' to hinduskie święto ku czci bogini Durgi. Bogowie stworzyli wieloramienną boginię Durgę, by pokonała demona Mahiszę, który zagrażał światu. Każdy z bogów dał Durdze swój oręż, z pomocą którego pokonała demona i uratowała świat przed zagładą. Navratri jest świętowane w całych Indiach, ale w różnych regionach Indii jest obchodzone w nieco w inny sposób.
Podczas tego święta jest wykonywany charakterystyczny taniec garba, w którym tancerki i tancerze wirują energetycznie do rytmicznej muzyki. Innym tańcem związanym z uroczystością jest dandiya, podczas którego tancerze używają specjalnych patyków zwanych dandiya. Wspomniane tańce symbolizują walkę bogini Durgi z demonem, ale również zabawy i tańce boga Kryszny z pasterkami.
Navratri to jak wiele indyjskich świąt celebrowanie zwycięstwa dobra nad złem.

W programie:

Tradycyjne indyjskie potrawy serwują Namaste India i Mr India
Malowanie dłoni henną
Gra w carrom (indyjski bilard)
Pokazy tańców indyjskich: kathak i dandiya
Warsztaty tańca dandiya
Muzyka grana przez DJ-a Don

Wstęp wolny

Club Mirage,

pl. Defilad 1

Wydarzenie na Facebooku