Zapraszamy na spotkanie autorskie z Beatą Lewandowską-Kaftan, poświęcone książce 'Afryka jest kobietą'.

Książka 'Afryka jest kobietą', to zbiór 16 opowieści i impresji, których bohaterkami są afrykańskie kobiety poznane przez Beatę Lewandowską-Kaftan podczas blisko 15 lat podróży po Czarnym Lądzie. Kobiety te różnią się pochodzeniem, wyglądem, wyznawaną religią czy zwyczajami, ale łączy je odwaga, piękno i siła. 
Są wśród nich smukłe Turkanki, żyjące na terenach, gdzie nikt z nas nie przetrwałby tygodnia. I dumne Hamerki domagające się chłosty, by okazać swą odwagę, a także Himba o nieskazitelnie gładkiej skórze dzięki stosowaniu makijażu otjize. Są opowieści o kobietach Suahili, które w swoich sekretnych kobiecych rytuałach łączą kamasutrę z rytmami afrykańskich bębnów. I o kobietach z plemienia Mursi, które do dziś noszą wielkie krążki wargowe.
Nie zabrakło także historii białych Afrykanek, które od pokoleń albo zaledwie kilku lat mają swój dom w Afryce. Beata Lewandowska-Kaftan opowiada m.in. o księżniczkach Sapieżankach: Teresie, Marii i Annie. To córki księcia Eustachego Sapiehy, który po wojnie i ucieczce z obozu jenieckiego wyjechał do Kenii z 10 dolarami w kieszeni, by spędzić tam resztę życia. Księżniczki wraz z matką prowadziły safari w najdzikszych zakątkach Afryki. A dziś Teresa, Maria i Anna Sapieha, mimo upływu lat, każdego roku biorą udział w niezwykle trudnym Rajdzie Nosorożca, organizowanym w celach charytatywnych. I choć siostry pokonują busz, pustynię i góry samochodem terenowym, zawsze mają na sobie eleganckie perły.
Z historii wyłania się obraz Afryki prawdziwej, a nie tej z katalogów biur podróży, ilustrowany pięknymi fotografiami.
 
To książka niezwykle intymna – wszystkie bohaterki Autorka poznała osobiście, a z niektórymi do dziś się przyjaźni. To zapis chwil spędzonych wspólnie z nimi, historie ich życia, opowieści o zwyczajach, tradycjach, ale i o Afryce zmieniającej się na naszych oczach.
'Ta książka powstała z miłości do Afryki, w której od pierwszej chwili poczułam się tak, jak gdybym wróciła do domu' – mówi o swojej książce Beata Lewandowska-Kaftan.

O autorce:
Beata Lewandowska-Kaftan – z wykształcenia geograf, z zawodu wydawca, z zamiłowania kobieta w podróży. Wydawała encyklopedie, słowniki i leksykony, albumy, przewodniki turystyczne, książki podróżnicze i popularnonaukowe, poradniki i książki dla dzieci. W 1999 roku wprowadzała na polski rynek książki i filmy National Geographic. Po wydaniu setek książek postanowiła napisać własną: o Afryce. Podróżowała po Kenii, Tanzanii i Zanzibarze, Ugandzie, Etiopii, Namibii, Botswanie, Zimbabwe, Mali, Burkina Faso. Pasję dzieli z mężem Jackiem oraz synem Bartkiem i jego żoną Julią. Najchętniej podróżują razem. Ma duszę nomady, bo najbardziej lubi być w drodze.
 
Wstęp wolny
 
Księgarnia MDM,
ul. Koszykowa 34/50