Dom Aukcyjny Piękna Gallery zaprasza na wystawę prac Elżbiety Dzikowskiej. Wystawa przedstawia abstrakcyjne fotografie natury, oraz zdjęcia z niedawnej podróży do Etiopii. To przede wszystkim fotografie ludzi, kobiet, mężczyzn, dzieci w tradycyjnych strojach i ozdobach, matki karmiące niemowlęta, wiekowi starcy.

Elżbieta Dzikowska od lat podróżuje po świecie i Polsce, fotografując ludzi i miejsca, zabytki i pejzaże, obrzędy i stroje. Swoim wyszkolonym okiem historyka sztuki analizuje również obrazy 'zapisane' przez nią aparatem fotograficznym, odkrywając nowy, równie pasjonujący obszar do eksploatacji. Podróżniczka widzi obrazy istniejące czasami przez sekundy, a czasami przez lata, na powierzchni wody, zastygłego kawałka lawy, piasku pustyni, kałuży błota, kory drzewa, spękanej ziemi. Trudne do zauważenia gołym okiem, bliskie niektórym dziełom sztuki współczesnej, dopiero wtedy, gdy zostają sfotografowane, a odbitki powiększone. W niektórych swych pracach Elżbieta Dzikowska wykorzystuje powierzchnie stabilne, płaszczyzny nieruchome. Główną rolę natomiast w jej fotografiach abstrakcyjnych odgrywa światło, które nigdy nie jest stabilne, zmienia się z porami dnia, roku szerokością geograficzną, kaprysami pogody, czyniąc naturę niezwykłą.

Elżbieta Dzikowska – Historyk sztuki i krytyk, autorka wielu wystaw, żyjąca w stałym kontakcie ze sztuką współczesną, przyjaźniąca się z artystami, fotografująca 'od zawsze' sztukę dawną i powstającą na jej oczach. Napisała kilka książek o Ameryce Łacińskiej. Wydała 50 wywiadów z artystami w albumie 'Polacy w sztuce świata'. Opracowała przewodnik 'Groch i kapusta, czyli podróżuj po Polsce'. Przez wiele lat prowadziła z mężem, Tony’m Halikiem, program telewizyjny 'Pieprz i wanilia'. Jest członkiem Polskiego Oddziału 'The Explorers Club' i Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA. Jej pasją jest fotografia. Mieszka i pracuje w Warszawie. Nadal wiele podróżuje.

Piękna Gallery to wyjątkowe miejsce dla miłośników i profesjonalistów rynku sztuki. 'Intencją Piękna Gallery jest pokazywanie prac ciekawych artystów. Ma być to miejsce, w którym obrazy 'żyją'. - mówi Sławomir Górecki, założyciel Galerii. Miejsce spotkań artystów, krytyków, kolekcjonerów i miłośników sztuki ' Piękna Gallery'   zainaugurowała swoją działalność wystawą Tadeusza Kantora w grudniu 2015. 27 kwietnia odbyła się tu pierwsza Aukcja, na której kolekcjonerzy licytowali 59 dzieł sztuki, w tym kilka obiektów klasy muzealnej. Najdroższa sprzedana praca to gwasz 'Kobieta w fotelu' autorstwa Władysława Roguskiego za 110 000 PLN. Od lat 60 mieściła się tu kultowa warszawska knajpa 'Habana', która posłużyła jako scenografia m.in. w filmie 'Gangsterzy i Filantropi'.

Wstęp bezpłatny

Dom Aukcyjny Piękna Gallery,

ul. Piękna 28/34

www.pieknagallery.pl