Już dziś rusza 32 Warszawski Festiwal Filmowy! W programie ponad 170 specjalnie wyselekcjonowanych produkcji z całego świata i wiele więcej...
Wydarzenie potrwa do 16 października. Projekcje będą miały miejsce w Kinotece i Multikinie Złote Tarasy, w programie filmy m.in. z Polski, Izraela, Jordanii, Rosji, Iranu, Meksyku, Chin, Turcji, Mołdawii i z wielu innych, w sumie ponad 60, krajów. W Konkursie Międzynarodowym WFF - o główną nagrodę powalczy kilkanaście filmów, m.in.: 'Antena' (reż. A.Rotstein, Izrael), którego bohater, Yehoshua, jest przekonany, że źródłem jego choroby jest promieniowanie z anteny, znajdującej się na dachu sąsiada, 'Malaria' (reż. P.Shahbazi, Iran) - historia dziewczyny, która udaje, że została porwana po to, żeby uciec z ukochanym, czy 'Błogosławione korzyści' (reż. M. al Massad; Jordania, Niemcy, Holandia, Katar) - film o skazanym za przestępstwa finansowe, który w więzieniu znajduje wolność i spokój.
Podczas przeglądu nie zabraknie również polskich akcentów oraz spotkań z twórcami.
Stefan Laudyn, dyrektor Warszawskiego Festiwalu Filmowego o festiwalu: W roku 2009 Warszawski Festiwal Filmowy wszedł do elitarnego grona wydarzeń, akredytowanych przez Międzynarodową Federację Stowarzyszeń Producentów Filmowych (www.fiapf.org) jako międzynarodowe konkursowe festiwale filmowe – obok festiwali takich jak Cannes, Wenecja, Berlin, Locarno, San Sebastian, Karlowe Wary, Tokio, Moskwa, Mar del Plata, Montreal, Szanghaj, Kair, Goa czy Tallin. (...)
Staramy się, żeby nasi widzowie jak najszybciej mieli dostęp do najnowszych i najbardziej interesujących filmów, żeby mogli obserwować na bieżąco najnowsze trendy światowego kina. Widzowie WFF - zwykle jako pierwsi w Polsce - mogli kiedyś się zapoznać z amerykańskim kinem niezależnym, z kinem azjatyckim, latynoamerykańskim, irańskim, rosyjskim, rumuńskim. Zawsze istotnym elementem był czas, uchwycenie momentu największych sukcesów, wzlotu, apogeum. Chodzi nam o to, żeby pokazać film zanim dostanie Oscara, doprowadzić do spotkania z warszawską publicznością reżysera zanim ten zdobędzie nagrodę w Cannes. Nie gonimy za tymi, którzy już zdobyli sławę. Wspaniali reżyserzy tacy jak Michael Haneke, Cristian Mungiu, Paweł Pawlikowski, Ari Folman, Ashgar Farhadi czy Lenny Abrahamson i setki innych byli gośćmi WFF zwykle zanim osiągnęli największe sukcesy. (...)
Program festiwalu: www.wff.pl
Bilety:
12-18 zł, do kupienia w kasach biletowych kin
Kinoteka
Pałac Kultury i Nauki
Plac Defilad 1 (wejście od al. Jerozolimskich)
tel. 792 779 608
www.kinoteka.pl
Multikino Złote Tarasy
ul. Złota 59
tel. 792779 637
www.multikino.pl