Klubokawiarnia podróżnicza Tam i z Powrotem zaprasza na spotkanie z Mirosławem Kowalskim, który opowie o sześciu plemionach Afryki Subsaharyjskiej, w programie także pokaz zdjęć!

'Prezentacja będzie opowieścią o sześciu plemionach Afryki subsaharyjskiej: Bambara, Bozo, Dogon, Tuaregach, Mossich oraz Hausa. Ludy te żyją m.in. w Mali, Burkinie Faso i Nigrze, dokąd dotarłem w roku 2007. Przedstawię kilkadziesiąt przezroczy dokumentujących tę podróż oraz odniosę się do obyczajowości i kultury tej części Czarnej Afryki. Nie zabraknie w moim wystąpieniu wątków odnoszących się do historii Sahelu, do cywilizacji, jakie tam powstały i jakie po wielu latach istnienia zaginęły. Opowiem m.in o rozwoju myśli naukowej w uniwersyteckim mieście Timbuktu, o rozwoju handlu transsaharyjskiego, architektury 'glinianych domów', muzyki tradycyjnej. Ważną częścią prezentacji będzie opowieść o mitologii Dogonów, jednego z najbardziej tajemniczych plemion Afryki oraz sposobu jej rozumienia przez Europejczyka. Nawiążę także do historii poznania Sahelu, pierwszych, często tragicznych wypraw w głąb Afryki. Sahel, rozciągający się od wybrzeży Mauretanii do wybrzeży Sudanu jest w moim przekonaniu ziemią ciągle słabo poznaną, chociaż jego dziedzictwo zasługuje na uwagę i upowszechnienie. Moja podróż z roku 2007 pozwoliła mi na odkrycie zaledwie części Sahelu, ale części niezwykle ciekawej historycznie i kulturowo.'

Mirosław Kowalski – urodzony w Starachowicach u podnóża Gór Świętokrzyskich, lekarz kardiolog, doktor habilitowany z bogatym dorobkiem naukowym. Zajmuje się na co dzień leczeniem wad wrodzonych serca oraz diagnostyką ultradźwiękową układu krążenia. Jest człowiekiem wielu pasji i zainteresowań - absolwent szkoły muzycznej, podróżnik, fotografik. Odwiedził ponad 70 krajów. Nie jest zwolennikiem ich zaliczania. Świat poznaje metodycznie, wybierając ciekawy kulturowo lub przyrodniczo zakątek i poświęcając mu kilka tygodni swojego urlopu. Jest miłośnikiem podróży samotnych lub w gronie zaufanych osób. Pasja podróżowania zrodziła w nim pasję fotografowania i pisania. W 2004 roku zaprezentował wystawę fotograficzną 'Iran - spokojne spojrzenie', której inauguracja odbyła się w Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Publikował też reportaże w prasie codziennej (Życie Warszawy, Rzeczpospolita, Gazeta Wyborcza). Jest autorem książki 'Szkatułka pełna Sahelu' opublikowanej przez Bezdroża w roku 2012.

 

Wstęp wolny!

Klubokawiarnia Tam i z Powrotem
ul. Antoniego Odyńca 71

www.facebook.com/KlubokawiarniaTamizPowrotem