Ambasada Japonii, Japan Foundation, Warszawska Szkoła Filmowa oraz Kino Elektronik zapraszają na przegląd nowego kina japońskiego. W programie cztery filmy, których motywem przewodnim jest muzyka i jej rola w życiu człowieka.

Organizowany już po raz trzeci przez Ambasadę Japonii przegląd nowego kina japońskiego pt. Nieznane oblicza Japonii to niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć produkcje niejednokrotnie niepokazywane dotąd w Polsce. Fundacja Japońska (Japan Foundation) co roku przygotowuje pakiet filmów, które wyświetlane są w zaledwie kilku krajach europejskich. Tylko jedno kino w każdym kraju ma okazję ten zestaw zaprezentować.

W tegorocznym zestawie znajdują się cztery filmy fabularne czterech różnych twórców, utrzymanych w różnej stylistyce. Motywem przewodnim filmów jest muzyka i rola, jaką odgrywa w życiu ich bohaterów. Dla jednych jest lekiem na rozterki wewnętrzne i smutek, dla innych staje katalizatorem do wprowadzenia zmian, a innych prowadzi do odkrycia nieuświadomionych zakamarków duszy. Cztery filmy, które należą do nurtu kina popularnego, rzadko prezentowanego w Polsce, pokazują różne aspekty życia w Japonii i różnych przedstawicieli społeczeństwa. Dzięki nim można podejrzeć, jak wygląda życie mnicha buddyjskiego, realia szkoły japońskiej czy świat muzyków orkiestrowych.

Program:

25.10; godz.19:00
'Abraxas' (Aburakusasu no matsuri), Japonia 2010, 113 min., reż. Naoki Kato; wyk.: Suneohair, Rie Tomosaka, Manami Honjo, Kaoru Kobayashi
Abraxas to Najwyższe Bóstwo w mitologii perskiej i gnostyckiej. Od jego imienia wywodzi się słowo „abrakadabra”. Film jest historią Jonena, mnicha buddyjskiego w świątyni Ryuunji w małym mieście w północno-wschodniej Japonii, który w przeszłości był muzykiem rockowym. Nie opuszczają go wątpliwości dotyczące sensu jego życia. Po swoim nieudanym przemówieniu dla licealistów, dochodzi do wniosku, że potrzebuje muzyki bardziej niż kiedykolwiek i postanawia zorganizować w mieście swój koncert. Jego przełożony, mnich Genshu wyraża swoje zaniepokojenie tym pomysłem, a żona Jonena, Tae, bardzo protestuje. Także mieszkańcom miasta ciężko zrozumieć motywacje i zachowanie mnicha. Sytuację pogarsza jeszcze samobójcza śmierć przyjaciela Jonena, który miał pomóc w organizacji koncertu.

Seans poprzedzi występ na bębny taiko w wykonaniu Ryotaro Sakamoto.

26.10; godz. 20:15
'Królik z orkiestry' (Gakutai no usagi), Japonia 2013, 97 min., reż. Takuji Suzuki; wyst: Masaru Miyazaki, Maho Yamada, Satoru Jitsunashi, Koume, Arata Iura, Sawa Suzuki
Katsuhisa Okuda jest bardzo nieśmiałym i zamkniętym w sobie gimnazjalistą. Nie angażuje się zbyt mocno w życie szkolne i raczej unika aktywności pozalekcyjnych. Jednak pewnego dnia to się zmienia. Tajemniczy królik prowadzi chłopca na próbę szkolnej orkiestry… Film zrealizowany na podstawie powieści Kei Nakazawy, bardzo popularnej i lubianej w Japonii pisarki. Autorka z dużą uwagą i wyczuciem portretuje młodych ludzi w szczególnych dla nich okresie życia – ich dorastanie, wzajemne relacje, odkrywanie swoich pasji.

27.10; godz. 20:00
'Maestro!' (Maesutoro!), Japonia 2015, 129 min., reż. Shotaro Kobayashi; wyst: Tori Matsuzaka, Miwa, Toshiyuki Nishida, Kanji Furutachi, Goro Oishi
Z powodu kłopotów finansowych Główna Orkiestra Symfoniczna zostaje rozwiązana. Pół roku później część dawnych członków orkiestry spotyka się, by stworzyć nowy skład. Film opowiada o konflikcie między perfekcyjnym dyrygentem Tendo, a Kosaką jednym z muzyków. Napięcie wzmagają wzajemne animozje między członkami orkiestry. Miesiąc ciężkich prób pod okiem niezwykle wymagającego Tendo to także wzajemnie „dostrajanie się” charakterów, radzenie z frustracjami i mierzenie się z duchami przeszłości, a przede wszystkim poszukiwanie idealnego brzmienia. Filmowa adaptacja popularnej mangi Akiry Saso.

28.10; godz. 19:00
Koncert muzyki filmowej w wykonaniu Kany Yatsuzaki (skrzypce) i Tatsuro Yokoyamy (fortepian), ok. 40 min. Aranżacje znanych utworów muzyki filmowej praz kompozycje własne Tatsuro Yokoyamy.

28.10; godz. 20:00
'Z pieśnią na ustach' (Kuchibiru ni uta o), Japonia 2015, 132 min., reż. Takahiro Miki; wyk.: Yui Aragaki, Fumino Kimura, Kenta Kiritani, Yuri Tsunematsu, Shota Shimoda, Aoi Wakana, Kyoka Shibata
Z Tokio na malowniczą wyspę Goto w prefekturze Nagasaki powraca Yuri Kashiwagi, która z nieznanych nikomu powodów, porzuciła dynamicznie rozwijającą się karierę pianistki. Przyjmuje roczne zastępstwo za nauczycielkę muzyki w miejscowym gimnazjum. Jest piękna i tajemnicza, ale też chłodna, zdystansowana i nieco wyniosła. Wzbudza skrajne emocje zarówno wśród uczniów, jak i grona pedagogicznego. Z nieukrywaną niechęcią obejmuje opiekę nad szkolnym chórem, który właśnie przygotowuje się ogólnokrajowego konkursu. Yuri odmawia grania na fortepianie i bardzo mało angażuje się w zajęcia. Za to wbrew intencji przewodniczącej chóru, pozwala dołączyć do niego chłopcom. Chórzystom zadaje też nietypową pracę domową – mają napisać list do siebie z przyszłości.

Projekcje z polskimi i angielskimi napisami.


Wstęp:
Bilety w cenie 15 zł do nabycia w kasie kina Elektronik oraz on-line
Na koncert 28.10 wstęp wolny (obowiązuje odbiór bezpłatnych wejściówek w kasie kina)

Rezerwacje:
tel.: 691 490 173
e-mail: rezerwacje@kinoelektronik.pl
odbiór rezerwacji najpóźniej 30 min. przed seansem

Kino Elektronik
ul. Generała Zajączka 7

www.kinoelektronik.pl