5 października Centrum Wielokulturowe wraz z Klubokawiarnią Wielokulturowa rozpoczęło cykl spotkań filmowych. Co tydzień o 18:00 goście mają okazję obejrzeć filmy, których tematyka skupia się wokół wielokulturowości i praw człowieka. Tym razem projekcja filmu pt. 'Mama Illegal' o pracujących nielegalnie Mołdawiankach w Austrii i Włoszech.

26.10, godz 18:00, 'Mama Illegal', 102', 2011, Austria, zdjęcia: Michael Schindegger, Radu Bostan, Sandra Merseburger, montaż: Alexandra Löwy, produkcja: Golden Girls Filmproduktion & Filmservices, www.mamaillegal.com

Przejmujący film Moschitza przedstawia historie trzech mołdawskich kobiet, pracujących 'na czarno' w Austrii i Włoszech. Każda z nich pozostawiła w rodzinnym kraju dzieci, wszystkie nieustannie łudzą rodziny i same siebie iluzją powrotu. Jeszcze tylko jeden, ostatni wysiłek – trzeba w końcu skończyć budowany od lat dom – i dzieci wreszcie będą mogły nacieszyć się długo nie widzianą mamą. Ale to tylko mrzonka. Przebywając od lat poza ojczyzną, kobiety powoli tracą kontakt z postkomunistyczną rzeczywistością Mołdawii (co niekiedy pociąga za sobą tragiczne skutki). Przyzwyczajone do niedostępnego reszcie rodziny poziomu życia, powoli stają się obce najbliższym. Z drugiej strony, na Zachodzie, jako nielegalne migrantki pozostają obywatelkami pośledniej kategorii; pracują za grosze w ciągłym strachu przed deportacją i nie mają szans na integrację. Ten znakomicie poprowadzony, choć momentami kontrowersyjny dokument obnaża wszystkie pułapki zarobkowej migracji, ale uświadamia nam jednocześnie, jak bardzo sytuacja samych kobiet i ich rodzin zależy od legalnego statusu w miejscu pracy – lub jego braku. Tyle że najczęściej, kiedy już po wielu latach udaje się go jakimś cudem zdobyć, jest już za późno na odbudowę rodziny. (kw)

Projekcja realizowana jest w ramach projektu WATCH DOCS 'Zrób to sam'.

Cykl objęty patronatem portalu Kontynent Warszawa - Warszawa Wielu Kultur

 

Wstęp wolny!

Klubokawiarnia Wielokulturowa (Centrum Wielokulturowe)
ul. Jagiellońska 54 (wejście od pl. Hallera)
www.facebook.com/Wielokulturowa