Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie oraz Herman Ottó Muzeum w Miszkolcu zapraszają na otwarcie wystawy 'Inne Światy  /  Zaświaty. Tajemnice życia w epoce brązu na terenie północno-wschodnich Węgier'. Wystawa realizowana jest w ramach Roku Kultury Węgierskiej. Ekspozycja prezentuje najnowsze wyniki badań archeologicznych epoki brązu (2300 – 900 p.n.e.) na terenie północno-wschodnich Węgier.

Od 20 października 2016 roku w siedzibie Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie prezentowana będzie przygotowana wspólnie z Herman Otto Muzeum w Miszkolcu wystawa 'Inne światy / Zaświaty', realizowana w ramach Roku Kultury Węgierskiej.

Ekspozycja prezentuje najnowsze wyniki badań archeologicznych epoki brązu (2300 – 900 p.n.e.) na terenie północno-wschodnich Węgier. Wystawę rozpoczyna pełna tajemnic kultura tellowa z początków epoki brązu (ok. 2300 – 1400 p.n.e.). Tell oznacza wzgórze – miejsce, gdzie przez setki a nawet tysiące lat osiedlały społeczności połączona wspólnymi wierzeniami i obrządkiem pogrzebowym. Pozostałości ich domostw tworzyły warstwy kulturowe, niekiedy o grubości kilku metrów.

Druga część ekspozycji prezentuje obszar wschodnich Węgier w późnym okresie epoki brązu (1400 – 900 p.n.e.), kiedy to w tej części Europy wspólnoty ludzkie stają się coraz bardziej mobilne, a kultura materialna coraz bardziej uniwersalna. Powstają osady obronne a osiedla rolnicze pojawiają się na nieeksploatowanych wcześniej obszarach. Te procesy znajdują odzwierciedlenie są m.in. w ceramice, nowym obrządku pogrzebowym – kremacji, polegającym na paleniu ciał zmarłych. Miał też miejsce w tym czasie rozwój metalurgii brązu charakteryzujący się ogromnym zasięgiem dystrybucji produkowanych wyrobów – aż po Niemcy i Skandynawię. Wysokiej jakości przedmioty z brązu pochodzące z tego okresu archeolodzy często znajdują ukryte jako skarby.

Unifikacja kulturowa, charakterystyczna dla tego okresu, znajduje swe odzwierciedlenie również w szerokim rozprzestrzenieniu się zwyczaju kremacji. Około 1000 lat p.n.e. pojawiają się wielkie cmentarzyska urnowe. Czy obrazuje to nagłą i powszechna zmianę wierzeń dotyczących śmierci i zaświatów?

Wystawa zachęca zwiedzających do rozważań na temat życia codziennego ludzi epoki brązu, ich rytuałów, wierzeń i wyobrażeń, Pokazuje nam również ich życie codzienne, wspaniałe wyroby wykonane z brązu i gliny. Kulminacją tajemnic wystawy 'Inne światy/zaświaty' jest prezentowany w specjalnej aranżacji wyjątkowym zabytek z brązu, mający zapewne znaczenie rytualne. Możemy zadać sobie pytanie czy pradawne Inne światy tak bardzo różnią się od Zaświatów?

Informacje i zapisy
tel.: (22) 831 15 37
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Państwowe Muzeum Archeologiczne
ul. Długa 52 - Arsenał
www.pma.pl