Właśnie ruszyła druga edycja festiwalu kina koreańskiego  – jedynego przeglądu, który prezentuje fenomen kinematografii koreańskiej w Polsce. To unikalna okazja, żeby poznać nowe kierunki rozwoju filmografii, oscylującej między kinem komercyjnym i artystycznym.

Od początku jego powstania organizatorom towarzyszy chęć przybliżenia polskim widzom filmów, które kochają Koreańczycy i tych, które zdobywają laury na festiwalach na całym świecie. Udało nam się sprowadzić do Warszawy zestaw filmów, który dobrze oddaje ducha kinematografii koreańskiej. Najkrócej można by ją scharakteryzować słowem – różnorodność. Siedem filmów i siedem różnych spojrzeń na kino koreańskie. Siedem portretów Korei Południowej, a wszystko przepełnione emocjami, które tak cenimy w kinie.'- zaprasza Joanna Łapińska – przewodnicząca rady programowej festiwalu.

Tegoroczna, druga edycja festiwalu rozpocznie się głośnym filmem 'Służąca' Park Chang –wooka, nagrodzonym m.in. w Cannes. Film został okrzyknięty przez krytyków Variety mądrym, podniecającym, aż do przesady zmysłowym. Park Chan – wook, reżyser, który ostatnio romansował z Hollywood realizując 'Stokera', z powodzeniem powraca do ojczyzny, kręcąc jeden z najbardziej przewrotnych i nieprzewidywalnych obrazów w swojej karierze.

Warto również zwrócić uwagę na dzieło Honga Sang-soo, nazywanego dandysem koreańskiej kinematografii. Reżyser jest subtelnym portrecistą międzyludzkich relacji oraz opowieści, opakowanych w charakterystyczny splot humoru, goryczy i ironii. Udowadnia to również w jednym z ostatnich dzieł 'Teraz dobrze, wtedy źle', za który w ubiegłym roku otrzymał główną nagrodę na festiwalu filmowym w Locarno.

Na prawdziwą ucztę wizualną zapraszają twórcy 'Królewskiego krawca'. Jest to niewątpliwie jedna z najbardziej stylowych i wysmakowanych produkcji, jakie w ostatnim czasie wydało światowe kino. Podbiła serca międzynarodowej publiczności na festiwalu kina azjatyckiego we włoskim Udine oraz zdobyła koreańskie nagrody Wielkiego Dzwonu za najlepszą reżyserię i kostiumy.

Miłośników dobrego koreańskiego arthousu zapraszam także serdecznie na film 'Na jej miejscu' Alberta Shina. To nastrojowe, intymne kino, pięknie i poruszająco portretujące trudne relacje między trzema kobietami.  – dopowiada Joanna Łapińska

Dla wielbicieli kameralnego kina romantycznego organizatorzy przygotowali dojrzały i niezwykle poruszający debiut Baek Jong-Yeol, 'Wewnętrzne piękno'. Jego bohater każdego codziennie budzi się w innym ciele, w środku pozostając jednak wciąż tym samym człowiekiem. Pewnego dnia zakochuje się i postanawia nie dać za wygraną – czy jednak ich związek ma w ogóle szansę na przetrwanie?

To czego Europa może pozazdrościć Korei to jej wierna publiczność. Nigdzie na świecie nie odnotowuje się takich sukcesów frekwencyjnych jak w kinach w Korei. W programie tegorocznego festiwalu znalazły się również niekwestionowane hity komercyjne ostatniego roku. Zobaczymy m.in. 'Weterana', komedię policyjną notowaną na trzecim miejscu w rankingu najbardziej dochodowych produkcji w historii koreańskiego kina oraz superprodukcję 'Zabójstwo', której akcja rozgrywa się w latach 30. XX wieku, w okupowanej przez Japończyków Korei.


Program:

26.10 (środa)
19:00 Gala otwarcia - pokaz filmu 'Służąca' reż. Park Chan-wook

27.10 (czwartek)
19:00 'Królewski krawiec' reż. Lee Won-suk ( po filmie spotkanie Q&A  z reżyserem)

28.10 (piątek)
17:30 'Nowe Kino Korei: Codziennie Inna Twarz' - wykład prof. Andrzeja Pitrusa na temat kina koreańskiego (sala Rejs)
19:00 'Wewnętrzne piękno' reż. Baik (po filmie spotkanie Q&A z reżyserem)

29.10 (sobota)
16:00 'Teraz dobrze, wtedy źle' reż. Hong Sang-soo
19:00 'Weteran' reż. Ryoo Seung-wan

30.10 (niedziela)
16:00 'Jej Miejsce' reż. Albert Shin
19:00 Gala zamknięcia - pokaz filmu 'Zabójstwo' reż. Choi Dong-hoon

Wstęp wolny!
Rezerwacje: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub w kasach kina (odbiór wejściówek w kinie Kultura)

Spot Festiwalowy można obejrzeć klikając TUTAJ

Kino Kultura,
ul. Krakowskie Przedmieście 21/23

www.facebook.com/warsawkoreanfilm
www.kinokultura.pl/Warszawski-Festiwal-Filmow-Koreanskich