Czarna wizja przyszłości Europy, zniszczonej przez rozpad Wspólnoty i powrót do państw narodowych, przejętych przez skrajną prawicę…Tak zaczynają się 'Rozmowy uchodźców', czyli kolejny spektakl w ramach projektu 'TUMULT! Teatr w muzeum'. Tym razem zapraszamy na przedstawienie, które rozgrywa się w dwóch przestrzeniach. Pierwsza z nich to zapiski Bertolta Brechta jako niemieckiego uchodźcy politycznego w latach trzydziestych. Drugą tworzą współczesne obrazy, urywki przemówień politycznych i przykłady manipulacji składające się na naszą rzeczywistość polityczną.

Zbudujemy mur. To będzie wielka sprawa. Było zdjęcie w jednym z tygodników, na którym mieli taki malutki mur (…) przez który przejeżdżała ciężarówka. Używali muru jak autostrady! Mur był jak autostrada! To się tutaj nie zdarzy, to będzie mur Trumpa, prawdziwy mur. Powstrzyma ludzi i będzie dobry. Mój przyjaciel zadzwonił i powiedział: 'HA! Powinny być wielkie drzwi!'     Podoba mi się to wyrażenie! Będą wielkie, piękne i miłe wrota. Ludzie będą wchodzić legalnie! Ale nie mamy wyboru, inaczej nie mamy kraju. -  Donald Trump. Dziś uchodźca to postać bezosobowa, abstrakcyjna, obecna głównie w mediach – oderwana od realnej sytuacji rozgrywającej się na wodach Morza Śródziemnego. Uchodźca stał się symbolem zagrożenia i ma stanowić uzasadnienie nowego nacjonalizmu rozlewającego się po całej Europie. Jakie są mechanizmy odradzania się skrajnych ruchów narodowych? Jak wykorzystywane są media? Jak my – główny bohater spektaklu, zmieniliśmy się pod ich wpływem? Temu właśnie chcemy się przyjrzeć w 'Rozmowach uchodźców'. Wedle zalecenia Brechta, pragniemy spojrzeć na spektakl europejskiej polityki jak na mecz bokserski, w którym widz zna reguły widowiska.

Rozmowy uchodźców / Zespół
Obsada:
Anna Kłos-Kleszczewska
Piotr Ligienza
Michał Podsiadło

Reżyseria: Andrzej Pakuła
Dramaturgia: Tadeusz Koczanowicz
Scenografia: Natalia Pakuła
Kostiumy: Julia Taszycka
Muzyka: Michał Ratajczak
Animacje: Kuba Matuszczak i Arek Zub

Produkcja:
Maria Mossakowska / Polin
Michał Trzeciak
Anna Zalejska

Identyfikacja wizualna:
Michał Loba

Komunikacja i promocja:
Agnieszka Kopiewska
Jakub Stefek / Polin

Koordynacja działań edukacyjnych:
Katarzyna Chrobak
Sonia Ruszkowska / Polin

Realizacja:
Łukasz Cieślak / Polin
Jacek Fluks / Polin
Patrycja Kycia
Michał Strutyński
Tomasz Wlezień / Polin

Charakteryzacja:
Joanna Tomaszycka

Koordynacja merytoryczna projektu TUMULT! Teatr w Muzeum:
Andrzej Pakuła / kurator

Spektakl dla widzów powyżej 16 lat.
Publiczność ze szkół ponadgimnazjalnych zapraszamy również na warsztaty towarzyszące premierze!
Warsztaty pomogą w zrozumieniu przesłania 'Rozmów uchodźców' i pogłębienia poruszanych w nim tematów. Będą prowadzone metodami aktywnymi i rozszerzają temat równości i walki z dyskryminacją.

Wstęp: bilety w cenie: 25 zł (normalny), 15 zł (ulgowy)
Terminy: 9, 10, 14 listopada 2016,

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
ul. Anielewicza 6