Zapraszamy na wystawę młodej, ukraińskiej artystki Olgi Czarneckiej.

Na wystawie zaprezentowane zostały dzieła, poświęcone głównym nurtom twórczości artystki, mianowicie abstrakcji geometrycznej i abstrakcyjnemu impresjonizmowi.
Twórcze poszukiwania Olgi Czerneckiej związane są przede wszystkim z kolorem – uczuciem, które bezpośrednio współdziała z silnymi emocjami, a na jej płótnach przekształca się w czystą ekspresję, wolną od jakichkolwiek oznak symulowania rzeczywistości.
Kilka dużych serii obrazów Olga stworzyła podczas 'Majdanu (Rewolucji godności)', związane są nie tylko z osobistymi przeżyciami, a rozwinęły się one widocznie z tej nadnasyconej atmosfery emocjonalnej, która wtedy ogarnęła nas wszystkich.
Seria poświęcona Majdanowi, to jeden z najmocniejszych artystycznych komunikatów Czernieckiej: zwięzły, drżący i jasny, w którym czerwony kolor jako sygnał, ukazuje się w postaci stromej linii pionowej, chociaż często przerwanej.
Następnie zaczął się jej dialog z kluczowymi artystami rewolucyjnego XX wieku, którzy faktycznie zmienili bieg historii sztuki - Kandinski, Malewicz, Pollock, Rotko. W swoim dialogu z amerykańskim artystą Jacksonem Pollockiem, artystka eksperymentuje z formatem obrazów i połączeniami barw i tonów w trybie wyszukiwania sposobu przekazywania własnych nastrojów i stanów. Jej dzieła, z tak zwanej 'złotej' serii to są głównie duże obrazy, namalowane tak, aby swoim rozmiarem stworzyć poczucie znajdowania się w środku obrazu, w trakcie intymnej rozmowy z widzem. Bez żadnego flirtu, naśladując wielkiego Kandinskiego, artystka postrzega kolory w postaci dziwnych istot żywych, mogących poddać się woli artysty. W jej abstrakcjach geometrycznych, jak również i w dziełach artystów wieku ubiegłego trwa walka z widocznym światem zewnętrznym, który przeplata się z czysto abstrakcyjnymi formami oraz całkiem się w nich rozpuszcza.
W abstrakcyjnych kompozycjach Olgi ważna jest nie sama forma, lecz wrażenie, popęd wewnętrzny, nadzmysłowa wibracja. Oczywiście, że artystka jest całkowicie zakochana w barwach świata i stosuje impresje kolorystyczne jako uniwersalny język. Jej badania możliwości sztuki, w trakcie studiów nad sobą i światem polega na zderzeniu ze sobą bardzo niełatwych emocji i uczuć. Dalszą realizację planów Olgi Czerneckiej, jako artystki zobaczymy później, ale już teraz widać jej szczere i głębokie pragnienie odnalezienia własnego 'czystego' koloru sztuki, w której łączą się emocja, myśl i wybrana farba.
 
Olga Czernecka - urodziła się w Kijowie, 22 stycznia 1982 roku. Młoda obiecująca artystka nowoczesnej szkoły malarstwa.
W 2011 roku ukończyła Narodową Akademię Sztuk Pięknych i Architektury, Wydział Historii i Teorii Sztuki.
 
Wstęp wolny.
Na wystawę zapraszamy od poniedziałku do piątku, od 13:00  do 18:00.
 
Galeria Schody
ul. Nowy Świat 39
 

Wydarzenie na Facebooku