Jewish Community Center zaprasza na dyskusję Andy Rottenberg i rabina Michael Schudrich o sztuce i judaizmie. Spotkanie poprowadzi Tamara Sztyma.

Co można, a czego nie przez sztukę wyrazić, do czego sztuka jest człowiekowi potrzebna, czy na artyście spoczywa odpowiedzialność i czy jest zobligowany do komentowania świata? Czy w dzisiejszym świecie sztuka jest ważna i czy jest dla każdego? No i co na to judaizm?

Hajnt to cykl spotkań i debat, przeznaczony zarówno dla profesjonalistów z różnych dziedzin, jak i osób, które są zainteresowane dialogiem judaizmu ze współczesnością.

 

Anda Rottenberg (ur. 23 kwietnia 1944 w Nowosybirsku) – polska historyk sztuki, krytyk, kurator sztuki i publicystka. W latach 1993–2001 dyrektor Państwowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie. Wśród licznych wystaw, których była organizatorką i kuratorką, znalazły się m.in. Europa nieznana, Kraków (1991); polska część Der Riss im Raum, Berlin (1994); Gdzie jest brat twój, Abel?, Warszawa (1995); Sztuka z Polski, Budapeszt, Wilno, Ryga, Tallinn (1996–1997); Osobisty czas – sztuka z krajów nadbałtyckich, Warszawa (1996); Postindustrial Sorrow, Wiesbaden (2000); Forgetting-Amnesia, Brema (2000). Przygotowała również wiele wystaw indywidualnych polskich i zagranicznych artystów. Wielokrotnie obejmowała funkcję kustosza polskiego pawilonu na międzynarodowych wystawach, m.in. na biennale w Wenecji, Stambule i São Paulo. Była też kuratorką wystawy o relacjach polsko-niemieckich w sztuce Obok. Polska-Niemcy. 1000 lat historii w sztuce zorganizowanej w 2011. Od 1966 roku Anda Rottenberg publikuje w polskich tygodnikach, m.in. w 'Kulturze' i 'Polityce'. Jest autorką popularnych serii, artykułów naukowych, esejów zamieszczanych w krajowych i zagranicznych wydawnictwach poświęconych sztuce. W 2009 wydała autobiografię 'Proszę bardzo', sagę rodzinną, w której codzienne życie przeplata się z wydarzeniami historycznymi; książka opowiada o poszukiwaniu tożsamości, zawieszonej między tradycją żydowską ojca, a światem bogatego mieszczaństwa dawnej Rosji po stronie matki. Autobiografia ta była nominowana do Nagrody Literackiej Nike 2010 oraz do Nagrody Literackiej Gdynia 2010. W 2014 ukazał się wywiad rzeka Doroty Jareckiej z Andą Rottenberg: 'Rottenberg. Już trudno'. 

Rabin Michael Schudrich urodził się w Nowym Jorku w 1955 roku. Uczęszczał do szkół żydowskich w rejonie Nowego Jorku, następnie studiował na State University of New York w Stony Brooks. W 1977 uzyskał BA w religioznawstwie. Michael Schudrich został rabinem w 1980, a dwa lata później ukończył studia historyczne w uniwersytecie Columbia. Lata 1983-1989 spędził w Japonii, gdzie dbał o potrzeby religijne miejscowej społeczności żydowskiej, uczył żydowskiej kultury i historii. Już jako student, w latach 70., rabin Schudrich podróżował do Europy Środkowej i Wschodniej i nawiązywał kontakty z żyjącymi tu Żydami. W 1990 zaczął pracować dla Fundacji Laudera. Lata 1992-98 spędził w Warszawie. Do Polski powrócił w czerwcu 2000 jako główny rabin Warszawy i Łodzi. 8 grudnia 2004 Michael Schudrich został wybrany Naczelnym Rabinem Polski. 

Tamara Sztyma, absolwentka historii sztuki UW, kuratorka wystaw poświęconych historii i kulturze żydowskiej. Napisała pracę doktorską poświęconą twórczości rzeźbiarza Henryka Glicensteina. Autorka publikacji na temat artystów żydowskich z Europy Wschodniej na w XIX i pierwszej połowie XX wieku. Wraz z zespołem Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny współtworzyła wystawę stałą Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, jako kuratorka galerii międzywojennej. Obecnie pracuje w zespole przygotowującym wystawy czasowe w muzeum. Interesuje się szczególnie nowoczesną popularną kulturą żydowską przed drugą wojną światową.

Wstęp wolny.

 

Jewish Community Center
ul. Chmielna 9A