W tym roku Festiwal Filmowy Pięć Smaków, jedyny w Polsce przegląd kina z Azji Wschodniej i Południowo-wschodniej, obchodzi 10. urodziny! Pięć Smaków od dekady zaprasza na najciekawsze filmy z tego fascynującego i różnorodnego kulturowo regionu, którego geopolityczne znaczenie nieustannie rośnie, ale który nie jest wystarczająco obecny w polskich kinach. Festiwal zapełnia tę pustkę, a łącząc w programie najlepsze kino artystyczne z popularnym, potrafi uchwycić dynamikę, trendy oraz nastroje regionu.

Tak jest także w tym roku. Oto sekcje 10. edycji Pięciu Smaków:

Portret: Sion Sono
Sekcja wiodąca jubileuszowego festiwalu to przegląd filmów jednego z najoryginalniejszych współcześnie tworzących w Japonii reżyserów, znanego dobrze widzom festiwalu. Sion Sono to reżyser, poeta, malarz, członek punkowego zespołu muzycznego i performer artystycznego kolektywu Tokyo Gagaga. Twórca ceniony za radykalną wizję artystyczną i umiejętność łączenia szokującej formy z celną społeczną krytyką. Jego filmy od lat przyciągają kinofilów z całego świata bezkompromisowym językiem, przekraczającym gatunki i estetyki: od science-fiction po musical, od poetyckich nieruchomych kadrów po szaleństwo najlepszej japońskiej popkultury. W sekcji znajdzie się m.in. jeden z najnowszych filmów twórcy, wizjonerski science-fiction 'The Whispering Star'.

The Whispering Star, reż. Sion Sono

Konkurs: Nowe Kino Azji
Sekcja konkursowa będzie, jak co roku, okazją do poznania znakomitych filmów początkujacych twórców oraz przyjrzenia się aktualnym problemom regionu Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej. To kino poszukujące nowych form wyrazu, uwodzące pięknem i zapraszające do dyskusji. Wśród dzieł m. in. z Korei Południowej, Filipin czy Malezji znajdzie się 'Yellow Flowers on the Green Grass' Victora Vu, wielki przebój wietnamskich kin 2015 roku. Czołowy reżyser tego kraju, którego filmy były już pokazywane na Pięciu Smakach ('Duchy' w programie pierwszej edycji, a 'List pisany krwią' - szóstej) tym razem zaprasza widzów w piękną, nostalgiczną podróż na wietnamską prowincję lat 80. Autorką scenariusza jest Việt Linh, która gościła w Warszawie podczas pierwszej edycji festiwalu.

Yellow Flowers on the Green Grass, reż.
Victor Vu

Kolejny konkursowy tytuł to 'Heart Attack' Nawapola Thamrongrattanarita, którego '36' wygrało 7. edycję Pięciu Smaków. Tajski reżyser tym razem zaprezentuje uniwersalną czarną komedię o realiach życia grafika freelancera.

Zwycięzcę festiwalu tradycyjnie wskaże People’s Jury - grupa miłośników kina, wyłoniona w drodze konkursu. Po raz pierwszy na Pięciu Smakach obradować będzie także jury NETPAC (Network for the Promotion of Asian Cinema), złożone z międzynarodowych krytyków, specjalizujących się w kinie azjatyckim.

Kino Korei Północnej
Sensacją tegorocznych Pięciu Smaków będzie możliwość zapoznania się ze sztandarowymi osiągnięciami kinematografii jednego z najbardziej izolowanych i tajemniczych krajów świata - Korei Północnej. To miejsce wzbudzające wiele kontrowersji, a także prowokujące niezliczoną ilość pytań dotyczących codziennego życia 20-milionowego narodu. Tamtejsze kino, prawie nieobecne w międzynarodowym obiegu, jest ważnym elementem rządowej propagandy, ale także dowodem na to jak bardzo uniwersalną sztuką jest X Muza.

Wojownicy
W sekcji tej zaprezentowane zostaną wypełnione emocjami, akcją i znakomitą choreografią filmy, których bohaterowie walczą o ład i wartości w pełnym niepokoju, zmieniającym się świecie. Te seanse to ukłon w stronę miłośników wciąż mającego się świetnie w Azji kina sztuk walk, ale nie tylko. Uwaga zwraca tu widowiskowy 'The Final Master' Xu Haofenga, autora 'Tożsamości miecza' (6. edycja Pięciu Smaków) i scenarzysty 'Wielkiego mistrza' Wong Kar-waia.

The Final Master, reż. Xu Haofeng

Azjatycka Klasyka w 4K
10. urodzin festiwalu są dobrą okazją do zwrócenia się także ku starszym filmom. Jest to możliwe dzięki coraz silniejszemu trendowi cyfrowego odnawiania arcydzieł kina azjatyckiego. W sekcji tej zobaczyć będzie można dzieła wielkich mistrzów, nigdy wcześniej nie pokazywane na dużym ekranie w Polsce - m. in. nagrodzony Złotą Palmą w Cannes 'Salaam Bombay!', film o dzieciach z ulic Bombaju, który otworzył Mirze Nair drzwi do światowej kariery.

Salaam Bombay!, reż. Mira Nair

Dopełnieniem programu będą prelekcje, specjalistyczne wykłady w ramach Akademii Azjatyckiej oraz spotkania z twórcami prezentowanych filmów.

Radio Azja
Swoją kontynuację w tym roku będzie miało też Radio Azja, w ramach którego w TR Warszawa odbędą się trzy koncerty znakomitych artystów scen muzyki alternatywnej. Szczegóły programu ogłoszone zostaną 7 lipca.


Serwis dla Gości spoza Warszawy
Z myślą o festiwalowiczach spoza Warszawy, w tym roku zwiększona zostanie ilość seansów - w czwartek i piątek będą się one zaczynać przed południem.
Organizatorzy zapraszają do skorzystania ze specjalnego serwisu, dostępnego na stronie Pięciu Smaków, który pomoże zaplanować przedłużony weekend z festiwalem. Znajdują się w nim informacje m.in. o zniżkach na noclegi i wiele innych praktycznych wskazówek.
W razie pytań, pomoc można uzyskać pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..


Wstęp:
- bilety w cenie 14-18 zł
- wydarzenia specjalne 20-25 zł
- karnet w wersji podstawowej (w cenie 190 PLN) upoważnia do wejścia na wszystkie projekcje filmowe Pięciu Smaków z wyjątkiem uroczystego rozpoczęcia.
- Karnet Master (w cenie 270 PLN) obejmuje także trzy koncerty z cyklu Radio Azja, Noc Grozy (w ramach cyklu Przedsmaki) oraz uroczyste otwarcie.
Sprzedaż karnetów na stronie www.piecsmakow.pl
Bilety na wszystkie seanse festiwalu dostępne będą od 24 października na www.piecsmakow.pl, a od 25 października w kasach kin Muranów i Kinoteka

Pełny program 10. edycji Pięciu Smaków znajduje się TUTAJ.

Kalendarz projekcji dostępny jest TUTAJ.


Kino Muranów,
ul. Andersa 5

Kinoteka,
Plac Defilad 1

www.piecsmakow.pl
Wydarzenie na Facebooku