Tegoroczna jesienna edycja festiwalu łączy kilka równoległych wątków. Przywoła m. in. pamięć o muzyce żydowskiej, granej na polskich wsiach. Będzie również o pokrewieństwie polskich i szwedzkich tradycji muzycznych. W trakcie dwóch dni festiwalu nie zabraknie kapel i tancerzy z Mazowsza, stanowiących serce festiwalu 'Wszystkie Mazurki Świata' od jego powstania w 2010 roku. Prowadzone przez wiejskich mistrzów warsztaty muzyczne, taneczne i wokalne wypełnią całą sobotę (26 listopada). Zdobyte i utrwalone w ciągu dnia umiejętności, wszyscy chętni będą mogli wykorzystać podczas tradycyjnej już Nocy Tańca, gdy wszystkie - wiejskie i miejskie - kapele zagrają 'pod nogę'.

piątek, 25 listopada
Pierwszego dnia festiwalu będziemy przywoływać pamięć o muzyce żydowskiej, granej kiedyś na polskich wsiach. Podczas spotkania organizowanego przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i fundację Muzyka Odnaleziona obejrzymy film archiwalny Andrzeja Bieńkowskiego pt. 'Muzyka żydowska w pamięci wiejskich muzykantów", wysłuchamy wspomnień i muzyki granej przez muzykantów starszego i młodszego pokolenia (m. in. Stanisław Głaz i Ewa Grochowska).

sobota, 26 listopada
Drugi dzień festiwalu, wypełni muzyka polska i szwedzka. Będzie to finał polsko-szwedzkiego projektu muzycznego ukazującego bliskie pokrewieństwo tradycji muzycznych tych krajów. Nazwa i forma szwedzkiego tańca 'polska' mają źródła w renesansowej Polsce. Po kilkuset latach odkrywamy, że muzyka ludowa Polski i Szwecji ma wspólny korzeń, z którego wyrastają zróżnicowane, ale wciąż pokrewne melodie i tańce. W sobotni wieczór będzie miał premierę film Tomasza Knittla pt. 'Polska – ścieżki tańca', który powstał w ramach projektu, a podczas finałowego koncertu muzycy polscy i szwedzcy zaprezentują efekt wspólnych poszukiwań (wystąpią m. in. Magnus Gustafsson, Justyna Piernik, Witek Broda, Paweł Iwaszkiewicz, Janusz Prusinowski).

Impreza częściowo biletowana.

Miejsca festiwalu:
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, ul. Mordechaja Anielewicza 6
Centralna Biblioteka Rolnicza, ul. Krakowskie Przedmieście 66
Centrum Promocji Kultury, ul. Podskarbińska 2

www.festivalmazurki.pl
www.facebook.com/festivalmazurki
www.muzykaodnaleziona.pl