Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum po raz szósty organizuje cykl wykładowy poświęcony relacjom Polski z wybranym krajem – dawnym sąsiadem I Rzeczypospolitej.

Po spotkaniach dotyczących stosunków z Litwą, Niemcami, Rosją, Ukrainą i Węgrami przyszła kolej na Turcję. Podczas najbliższych prelekcji i debat opowiemy o ponad 600-letniej historii relacji polsko-tureckich w sferze polityki, gospodarki i kultury – od momentu nawiązania stosunków dyplomatycznych w 1414 roku do chwili obecnej.

Pragniemy pokazać, że wspólne dzieje I Rzeczypospolitej i Imperium Osmańskiego to nie tylko wojny, ale również wzajemny dialog i przenikanie się odległych od siebie kultur. Nie zabraknie także tematów współczesnych, łączących oba kraje.

Motywem przewodnim cyklu są postaci z obrazu Marcella Bacciarellego 'Pokój chocimski' wielki wezyr Dilaver Pasza oraz Stanisław Lubomirski podające sobie dłonie. Obraz jest stałym elementem wystroju Sali Rycerskiej Zamku Królewskiego w Warszawie.

Program:

17 listopada 2016 r. (czwartek), godz. 17:00

Wykład: 'Stosunki polsko-tureckie za czasów pierwszej Rzeczypospolitej. Czy byliśmy przedmurzem Europy?', wygłosi prof. dr hab. Dariusz Kołodziejczy - historyk, profesor Instytutu Historycznego UW oraz Instytutu Historii PAN, badacz dziejów Imperium Osmańskiego

Miejsce: Sala Senatorska Zamku Królewskiego

 

22 listopada 2016 r. (wtorek) godz. 17:00 

Wykład: 'Ułan na karym rumaku, czyli językowe skutki spotkania dwóch kultur', wygłosi dr Barbara Podolakturkolog z Katedry Turkologii Instytutu Orientalistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego

Miejsce: Wystawa Kobierców Wschodnich pałacu Pod Blachą

Język spotkań: polski.

Wstęp wolny.
Bezpłatne zaproszenia do odbioru w punkcie Informacji zamkowej na tydzień przed spotkaniami, liczba miejsc ograniczona.
Można również zarejestrować się telefonicznie (22) 35 55 170 lub mailowo pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

O kolejnych wykładach informować będziemy na bieżąco, m.in. na stronie internetowej Zamku.

W ciągu całego roku projektowi towarzyszyć będą specjalne atrakcje:

  • dodatkowe prelekcje dotyczące języka i kultury tureckiej, koncerty, warsztaty sztuki Ebru dla dzieci i dorosłych – w pałacu Pod Blachą;
  • Przegląd filmów tureckich (seans raz w miesiącu) – w Sali Odczytowej (Kinowej) Zamku Królewskiego.

 

Zamek Królewski w Warszawie - Muzeum Rezydencji Królów i Rzeczypospolitej
Plac Zamkowy 4

Wykład 17 listopada

Wykład 22 listopada

www.zamek-krolewski.pl/edukacja/wyklady/polska-turcja