Prom Kultury Saska Kępa zaprasza na koncert zespołu, który tworzy oryginalną mieszankę tradycji cygańskiej, bałkańskiej i karpackiej i nie-folkowych pomysłów.

Skład zespołu:
Maria Natanson - śpiew, skrzypce, kabak keman
Rafał Gontarski – akordeon
Piotr Majczyna - bouzouki, mandola, gitara, śpiew
Robert Brzozowski - kontrabas
Stanisław Siedlaczek – instr. perkusyjne

O zespole:
Z doskonale przyjętym brytyjskim debiutem na legendarnym WOMAD Festival, Nagrodą Niemieckich Krytyków Fonograficznych oraz ponad 400 koncertami w 19 krajach Čači Vorba postrzegana jest jako jeden z czołowych polskich wykonawców folkowych ostatnich kilku lat. Oryginalna mieszanka potraktowanej z pasją i fachowością tradycji (cygańskiej, bałkańskiej i karpackiej), własnych kompozycji i muzycznych 'remake'ów' pełnych mnóstwa nie-folkowych pomysłów czerpiących m.in. z jazzu, rocka, klasyki czy muzyki filmowej, sprawia iż muzyka Čači Vorba wymyka się utartym schematom orkiestr dętych, Balkan-beatu czy cekinowej stylizacji. Wykonywana na tradycyjnych akustycznych instrumentach 'cygańska fuzja' gatunków i stylów to wielopłaszczyznowe połączenie etnicznej transowości, rockowej dynamiki, subtelnych jazzujących harmonii i psychodelicznej przestrzeni, spojone charyzmatycznym głosem solistki grupy Marii Natanson. Wokalistka i skrzypaczka w wieku kilkunastu lat porzuciła szkołę i rodzinny dom, rozpoczynając kilkuletnią samotną wędrówkę przez Karpaty w poszukiwaniu żywej muzyki tradycyjnej. Mieszkała m.in. z romskimi muzykami ze Spisza, ucząc się ich języka, pieśni oraz muzycznej wrażliwości. Dzisiaj postrzegana jest jako jedna z czołowych polskich wokalistek folkowych, swobodnie poruszając się pomiędzy różnymi tradycyjnymi technikami śpiewu, a zarazem jedna z niewielu nie-romskich artystek tworzących własne teksty i śpiewających w tym języku.

W tym roku Čači Vorba promuje trzecią płytę 'Šatrika', świętując jednocześnie 10-lecie swojej działalności.

'Šatrika' to wielobarwna, wielopłaszczyznowa opowieść, bezpańsko snująca się od Europy Wschodniej, Bałkany, przez nie istniejącą już dzielnicę cygańską w Stambule, w której sfotografowano kota z okładki, aż po Indie czy azjatyckie stepy. Od przesyconej magią poezji ludowej, twórczości romskiej poetki Papuszy, po własne teksty pisane w wielu językach. Od muzyki etnicznej, cygańskiego swinga, rumuńskiego bluesa, brzmień śródziemnomorskich, czy w zaskakujący sposób przetworzonego bałkańskiego popu, po jazz, psychodelię oraz wymykające się muzycznym definicjom własne pomysły charyzmatycznej wokalistki i skrzypaczki Marii Natanson i jej czterech muzycznych towarzyszy, razem okrzykniętych przed laty przez brytyjczyków mianem jednej z najdoskonalszych i najbardziej dynamicznych grup z naszej części Europy. Na 'Šatrice' usłyszycie ich stonowanych i gwałtownych, tradycyjnych i nowoczesnych naraz, a wszystko jak zawsze w doskonałej równowadze.

Wstęp: 20 zł

PROM Kultury Saska Kępa,
ul.Brukselska 23

www.promkultury.pl
Facebook Čači Vorba

 

https://www.youtube.com/watch?v=j59ZUUzRUSk