W ramach Jesiennej Edycji Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata Muzeum Żydów Polskich POLIN zaprasza na spotkanie z muzyką żydowską zachowaną w pamięci wiejskich muzykantów i w dziełach Oskara Kolberga.
Spotkamy się ze świadkami historii Stanisławą Dychą i Stanisławem Głazem. Usłyszymy nowe aranżacje tradycyjnych melodii żydowskich, jakie rozbrzmiewały na polsko-żydowskich wsiach. Zagrają: DiaBuBu, Ewa Grochowska i Maciej Filipczuk, Kompania Janusza Prusinowskiego i Zawołany Skład Weselny. Wydarzenie podzielone będzie na dwie części. Najpierw WTAJEMNICZENIE, czyli spotkanie z wiejską muzyką żydowską, zarówno tą, którą zapisał Oskar Kolberg, jak i tą, która przetrwała w pamięci wiejskich muzykantów. Usłyszymy żydowskie tańce i opowieści; skrzypka z Stanisława Głaza, śpiewaczkę Władysławę Dychę i pieśń śpiewaną przez nią w jidysz – oboje z Roztocza Lubelskiego. Porównamy też jak grano i śpiewano w tym czasie na polskich weselach. Nasi Goście to także bracia Wójcikowie spod Radomia, którzy znają od ojca żydowskie kawałki grane na wsiach. Wywołamy z niepamięci muzykę sławnej kapeli braci Simsiów spod Radomia, muzykanci grali w karczmie w Oblasie specjalne mazurki na przywitanie gości. Posłuchamy, jak Wójcikowie zapamiętali tę muzykę. W programie film archiwalny z badań terenowych Andrzeja Bieńkowskiego 'Muzyka żydowska w pamięci wiejskich muzykantów'. Część druga to taneczne szaleństwo czyli KOLBERG PO ŻYDOWSKU – muzykę żydowską z zapisów Kolberga i własnych badań terenowych zagrają kapele: Janusza Prusinowskiego, Niwińskich, Ewy Grochowskiej i Macieja Filipczuka oraz DiaBuBu. Oraz Goście Specjalni z części pierwszej. Panie, Panowie - tańczymy! Buciki pastujemy!
Szczegółowy program:
18:00 Wtajemniczenia – spotkanie, koncert i film archiwalny
Klubokawiarnia
Wstęp wolny!
Podczas spotkania - koncertu usłyszymy wiejską muzykę żydowską, to, co zostało w pamięci naszych Gości Specjalnych – świadków historii.
Wtajemniczenia składać się będą z:
pokazu filmu archiwalnego z badań terenowych Andrzeja Bieńkowskiego 'Muzyka żydowska w pamięci wiejskich muzykantów';
opowieści śpiewaczki Władysławy Dychy, zaśpiewa nam też weselną pieśń w jidysz oraz wiejską weselną pieśń z Roztocza;
Stanisław Głaz (skrzypce) i Ewa Grochowska (drugie skrzypce) zagrają żydowskie polki i melodie wiejskie z Roztocza;
zagrają kawałki od Simsiów bracia Wójcikowie (skrzypce, harmonijka ustna, śpiew), kawałki nauczone od ojca, który grał ze słynną żydowską kapelą Simsiów z Radomskiego.
20:30 zabawa Kolberg po żydowsku
Klubokawiarnia,
Wstęp:bilet: 20 zł
Rozpocznie śpiewaczka Władysława Dycha-Gość Specjalny, Potem muzykę żydowską z zapisów Oskara Kolberga i własnych badań terenowych zagrają:
Ewa Grochowska i Maciej Filipczuk – lubelskie melodie żydowskie z Roztocza i zapisów Kolberga, gościnnie zagra Stanisław Głaz;
DiaBuBu – melodie żydowskie z Łowickiego;
kapela Niwińskich – muzyka braci Simsiów (od Mariana Bujaka, braci Wójcików), Józefa Kasiaka i z zapisów Kolberga spod Przysuchy, gościnnie zagrają bracia Wójcikowie;
Kapela Janusza Prusinowskiego – kawałki żydowskie z badań Oskara Kolberga (tom Mazowsze) i Michała Rubina.
Organizatorzy: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzyka Odnaleziona
Partnerzy: Fundacja Wszystkie Mazurki Świata
Klubokawiarnia
Tadeusza Czackiego 3/5