Around The Rhythym Festival, Strefa Rytmu i Dom Kultury Praga Północ mają przyjemność zaprosić Państwa na wieczór pełen atrakcji związanych z muzyką perkusyjną Zachodniej Afryki. Najważniejszym punktem programu piątkowego wieczoru, w ramach Festiwalu Around The Rhythm, będzie koncert 10 Days Djembe Project. To inicjatywa muzyków z grupy perkusyjnej Strefy Rytmu oraz znakomitego gwinejskiego djembefola Sany Camara. Przed koncertem gratka dla głodnych wiedzy - wykład 'Muzyka perkusyjna Afryki Zachodniej', który odbędzie się w Domu Kultury 'Praga'. Po wykładzie przejdziemy do klubokawiarni 'The Zoopa', na pokazy grup warsztatowych Strefy Rytmu oraz koncert 10 Days Djembe Project. Na sam koniec zaprosimy wszystkich chętnych do wspólnego pogrania na bębnach. Bębniarskie jam session będzie okazją do muzycznego spotkania bębniarzy i entuzjastów muzyki perkusyjnej przyjezdnych z całej Polski z okazji festiwalu.

Instruktorzy i muzycy Strefy Rytmu bezustannie dokształcają się, szlifują i doskonalą swoje umiejętności oraz uczą od najlepszych wykonawców gatunku muzyki djembe. Tym razem pragniemy przedstawić publiczności festiwalowej efekt wspólnej pracy z doskonałym muzykiem - solistą djembe - Saną Camarą z Gwinei, który tuż przed festiwalem poprowadzi 10-dniowe master class z Grupą Perkusyjną Strefa Rytmu. Posłuchajcie, czego można się nauczyć grać na djembe i dundunach w 10 dni.

O artystach:

Sana Camara - (Gwinea/Belgia) Sana to jeden z wyrazistszych gwinejskich djembefola młodego pokolenia, reprezentujący najwyższy poziom wykonawczy współczesnej muzyki djembe. Umiejętności zdobywał występując z gwinejskimi baletami, w tym narodowym Les Ballets Africains oraz Soleil d'Afrique i Sourakhata, a także grając z zespołami Toure Kunda i Percussion Sabujuma. Obecnie współpracuje z Babarą Bangourą, z którym koncertuje zarówno w Afryce, jak i Europie. Sana już niejednokrotnie odwiedzał Polskę, za każdym razem przy tym zdobywając sympatię polskiej publiczności. Podczas festiwalu poprowadzi warsztaty djembe oraz zagra na piątkowym koncercie.

Andy Facinet Camara - (Gwinea/Polska) - Wybitny tancerz i muzyk gwinejski. Urodził się w Konakry w rodzinie o głębokich tradycjach artystycznych. Ojciec jego był szanowanym griotem, co sprawiało, że Andy od najmłodszych lat obcował z tradycyjną sztuką afrykańską. Współpracował z ogromną liczbą grup i baletów, między innymi: Ballet Farita, Ballet Kounkori Bamba, Ballet Merveille de Guinee, Ballet Djakhanki Kounda, Ballet Foniki, Academi Percusion (UNICEF). Obecnie mieszka w Polsce, gdzie działa jako muzyk, tancerz i choreograf. Andy zagra na dundunach. Więcej o Andym.

Kuba Pogorzelski - Najlepszy polski djembefola, założyciel pierwszych w Polsce zespołów grających muzykę bębniarską Afryki oraz pierwszej warszawskiej szkoły gry na bębnach specjalizującej się w muzyce Afryki Zachodniej, Strefa Rytmu. Wykształcenie muzyczne zdobywał pod okiem afrykańskich mistrzów w Mali, Gwinei i Senegalu metodą, jaka od setek lat służy muzykom afrykańskim do przekazywania wiedzy o swej kulturze. Jest też liderem grupy perkusyjnej Strefa Rytmu. Mimo specjalizacji w muzyce Afryki, jest perkusistą otwartym i poszukującym nowych horyzontów. Jest członkiem zespołów Bantamba, Ritmodelia, Gadająca Tykwa oraz Wielbłądy i in. Jako specjalista od rytmu został zaproszony na konferencję TEDx Warsaw, gdzie przedstawił 'Rytmy nie do opisania' - wykład o tym, jak rytmika zachodnioafrykańska wymyka się znanym nam sposobom zapisu muzyki. Jest również muzykiem sesyjnym i organizatorem wydarzeń bębniarskich. Kuba Pogorzelski Djembe Kan

Paul Grocott - pochodzi z Perth w Australii. Od 10 lat gra na bębnach djembe i dun dun, i od 5 lat na balafonie. W tym czasie poszukiwania muzyczne zaprowadziły go do Burkina Faso, Ghany i dwukrotnie do Gwinei. W Gwinei uczył się od mistrzów muzyki afrykańskiej takich jak: Koungbana Konde, Bolokada Konde i Tonton Sylla i wielu innych. Obecnie mieszka w Czechach i jest członkiem zespołu Tubabu i Kobiri Mouna Orchestra. Przez wiele lat był członkiem najbardziej znanej czeskiej grupy bębniarskiej Camara. Regularnie grywa na warsztatach tańca afrykańskiego w różnych miastach Europy.

Kuba Lichwa - Gra na bębnach afrykańskich od 2007 roku. Muzykę djembe i dundun poznawał u boku Zbigniewa 'Lolka' Pawłowskiego i Kuby Pogorzelskiego. W 2011r. odbył podróż do Afryki Zachodniej.Odwiedził Mali, Gwineę, Gambię i Senegal, gdzie miał okazję grać na licznych imprezach, ceremoniach, próbach baletów i weselach.Pod okiem mistrzów poznawał kulturę, tradycję i technikę gry na djembe i dundunach.Jego nauczycielem jest np. Makan Kone, znakomity solista Ballet du District de Bamako. W czerwcu 2016r. współpracował z gwinejskim djembefola - Saną Camara.Intensywne warsztaty, wspólne koncerty i długie rozmowy o muzyce były niezwykle cennym doświadczeniem. Kuba jest członkiem grupy Tiriba, z którą gra muzykę perkusyjną Afryki Zachodniej. Występował na wielu scenach u boku wybitnych muzyków, takich jak: Harouna Dembele, Sana Camara, Naby Camara, Buba Kuyateh, Adama Bilorou Dembele, Kuba Pogorzelski. Na co dzień prowadzi regularne warsztaty gry na djembe we Wrocławiu. Współpracuje ze Strefą Rytmu.

Nikodem Bąkowski - zajmuje się zawodową grą na instrumentach perkusji latynoskiej (congi, timbalesy, bongosy, bata) już od ponad 10 lat. Uczył się na Kubie, u takich sław perkusji – conga: Jesús Alfonso (Los Muñequitos de Matanzas), Macho Calderón (Aguiri-Yo), Duniesky Barreto Pozo (Bamboleo, BuenaVista Social Club, Grupo Afrocuba de Matanzas) i bata – Carlos Miguel Perez Brito, José Osmel Torreo. Grał m.in z Son de Cuba Renell'a Valdes-Ceperro, z Rey Ceballo & Calle Sol, Jose Torres y Salsa Tropical, Trio Son de Cuba, Noche de Boleros, DAAB. Gra w formacji Ritmodelia, promującej batucadę – sambę brazylijską. Jest założycielem i liderem grupy Afrocuba de Acá, zajmującej się muzyką afrokubańską (toques de Orisha, rumba cubana). Z zespołem perkusji zachodnioafrykańskiej Strefa Rytmu gra na dundunach od 2009 r. i akompaniuje odo warsztatów tańca zachodnioafrykańskiego.

Asia Sobura - gra na bębnie tambour / dundun z zespołem Strefa Rytmu. Tańczy taniec zachodnioafrykański z C'est Ca!. Współorganizuje wydarzenia bębniarskie i taneczne. Jest również wokalistką i autorką piosenek w zespole Radio Joanna. Działa w Centrum Kultur Świata w Warszawie.

Wstęp wolny!

Plan wieczoru:
18:00 - 19:00 wykład 'Muzyka Perkusyjna Afryki Zachodniej'
Miejsce:
Dom Kultury 'Praga'
ul. Dąbrowszczaków 2

20:00 - 21.00 pokazy uczniów szkoły gry na bębnach Strefa Rytmu
21.00 - 22.00 koncert 10 Days Djembe Project: Sana Camara & Grupa Perkusyjna Strefa Rytmu
22.00-01.00 jam session
The Zoopa
Ul. Ratuszowa 2