Zapraszamy na sobotni koncert w ramach festiwalu Around The Rhythm Festival). Na scenie Centrum Promocji Kultury przy ulicy Podskarbińskiej wystąpią wspaniali muzycy i tancerze z Afryki Zachodniej, a towarzyszyć im będą warszawscy i nawet czescy artyści - fascynaci kultury afrykańskiej. Zespół Moribaya z taneczną formacją C'est Ca! oraz gośćmi festiwalowymi zapraszają Was na dwugodzinną, energetyczną, emocjonującą podróż muzyczną. Będzie można usłyszeć wirtuozerską grę na djembe w wykonaniu Harouny Dembele (Burkina Faso) i Sany Camara (Gwinea), Amadou Fola (Senegal), zobaczyć zapierające dech w piersiach popisy taneczne w wykonaniu Fanty Camara (Gwinea), Mohameda Dabo (Gwinea), formacji tanecznej C'est Ca! oraz tancerek z zespołu Moribaya. Ekipę Moribaya wzmocnią również goście specjalni: najlepszy czeski djembefola Pavel Nowak oraz znakomita wokalistka Wiktoria Kwiatkowska. Po koncercie zapraszamy do holu CPK na małe afterparty przy najlepszych afrykańskich przebojach!

Wystąpią: ATR ALL STARS Harouna Dembele, Sana Camara, Amadou Fola, Fanta Camara, Mohomed Dabo; MORIBAYA: Paul Grocott, Anika Kamińska, Zbigniew Iwański, Radosław Herman, Małgorzata Marecka, Wiktoria Kwiatkowska, Pavel Novak; Formacja taneczna Violetty Wojciechowskiej C'est Ca!

MORIBAYA to grupa artystów, których połączyło zamiłowanie do tradycyjnej muzyki zachodniej Afryki. Wspólna pasja stała się fundamentem wspaniałej przyjaźni, będącej źródłem radości ze wspólnego muzykowania oraz pozytywnej atmosfery na koncertach. Żywiołowa, transowa muzyka bębnów oraz ekspresyjny taniec tworzą z każdego widowiska pełną wrażeń podróż do źródeł rytmu. Repertuar zespołu stanowią przede wszystkim rytmy i melodie inspirowane muzycznym folklorem ludów Malinke oraz Susu, zamieszkujących tereny Gwinei i Mali. Grupa wykonuje swoje utwory na autentycznych, tradycyjnych instrumentach afrykańskich takich jak bębny djembe i dundun, flet fula, balafon, kora, krin, carignian i djabara. Członkowie zespołu wielokrotnie podróżowali do Afryki pobierać lekcje od mistrzów muzyki i tańca afrykańskiego, co pozwoliło im głęboko wniknąć i zrozumieć kulturę Afryki Zachodniej.

HAORUNA DEMBELE urodził się w artystycznej rodzinie w Bobo Dioulasso, kulturalnej stolicy Burkina Faso. Swoją edukację muzyczną zaczął już w młodym wieku od gry na tradycyjnych zachodnio afrykańskich instrumentach, takich jak djembe, balafon, dundun czy bara. Po przeprowadzce do Wybrzeża Kości Słoniowej dalej rozwijał swój talent muzyczny, grając na licznych ceremoniach i poznając w ten sposób tradycyjne rytmy i melodie iworyjskie. Wkrótce został również liderem i solistą djembe grupy Yelemba d'Abidjan, z którą odbył kilka międzynarodowych tras oraz nagrał dwa albumy. Zespół istniał przez 10 lat do czasu wyprowadzki części muzyków, w tym Harouny, do Francji. Artystom udało się jednak kontynuować współpracę, tym razem jako członkowie francusko-iworyjskiego kolektywu AKEÏKOI, łączącego muzykę zachodnio afrykańską z rockiem i funkiem.

SANA CAMARA to jeden z wyrazistszych gwinejskich djembefola młodego pokolenia, reprezentujący najwyższy poziom wykonawczy współczesnej muzyki djembe. Umiejętności zdobywał występując z gwinejskimi baletami, w tym narodowym Les Ballets Africains oraz Soleil d'Afrique i Sourakhata, a także grając z zespołami Toure Kunda i Percussion Sabujuma. Obecnie współpracuje z Babarą Bangourą, z którym koncertuje zarówno w Afryce, jak i Europie. Sana już niejednokrotnie odwiedzał Polskę, za każdym razem przy tym zdobywając sympatię polskiej publiczności.

AMADOU "FOLA" BALDE Utalentowany multi-intrumentalista (perkusja [rodzina bębnów djembe i sabar], balafon, gitara), kompozytor, wokalista, tancerz i wielki pasjonat swej rodzimej kultury muzycznej. Urodził się w Dakarze, w rodzinie o muzycznych tradycjach. Mimo młodego wieku może pochwalić się bogatym dorobkiem: współpracował z wieloma zespołami muzyki tradycyjnej i współczesnej, m.in. Lest Ballets Africains Fambondy, Ballet Africa Djembe de Gorée, Djembe Rythme, Groupe Kiss legendarnego już djembefola Kissimy Diabaté, Safari, Planet Gorée i in. Brał udział w festiwalach w kraju i zagranicą (m. in. jako drugi solista otwierający Festival Mondial des Artes Negres FESMAN, Dakar, Senegal, Le Festival International de Rai, Uzda, Maroko, Festival Rabat Africa, Maroko, Dubai Shopping Festival, Emiraty Arabskie) obok takich gwiazd jak Angelique Kidjo, Youssou N’Dour, Omar Pene, Daara J, Carlou D, Vivianne, Safari. Jako perkusjonista pojawił się na płytach Groupe Kiss, Ibou Ndiaye, Ninki Nanka Percussions, Tonia Fola, Pako Sarr. W ubiegłym roku zrealizował projekt z polską multiinstrumentalistką, Marią Pomianowską, "Polska - Senegal. Muzyka z 2 kontynentów". Ich płyta "Warszawa-Dakar" ukazała tego roku w Polsce i doskonale radzi sobie w zestawieniach muzyki etnicznej - w styczniu i lutym 2016 roku zajmując poczesne 4 miejsce na Word Music Charts Europe. Wiedzą o kulturze Afryki Zachodniej chętnie dzieli się także na warsztatach perkusyjnych i tanecznych (m.in. prowadził warsztat tańca sabar w ramach Festiwalu Skrzyżowanie Kultur 2015).

FANTA CAMARA to osobowość jedyna w swoim rodzaju, w której zakochacie się już w pierwszych minutach zajęć. Jej szalona energia, ognisty temperament i ogromne poczucie humoru udzielają się wszystkim bardzo szybko, sprawiając, że warsztat z nią to niezapomniane przeżycie i ogromna dawka energetyczna. Jest przy tym wszystkim niezwykle profesjonalna, na samym początku skupia się na dokładnym wytłumaczeniu kroków, by potem nadawać im coraz większą prędkość, tak charakterystyczną dla tańców gwinejskich. Fanta swoje pierwsze kroki taneczne stawiała w Balecie Gbassikolo z Konakry, by następnie dołączyć jako tancerka, śpiewaczka i akrobatka do słynnego Circus Baobab, pierwszego cyrku akrobatycznego w Afryce, z którym w latach 2001-2009 odbyła liczne trasy światowe. Doświadczenie to uczyniło z niej artystkę kompletną, dysponującą nadzwyczajnymi technikami wokalnymi, tanecznymi i akrobatycznymi. Równocześnie w trakcie swych międzynarodowych podróży miała wielokrotnie okazję prowadzić warsztaty taneczne, dzięki czemu udało jej się rozwinąć umiejętności pedagogiczne na najwyższym poziomie. Po przeprowadzce do Francji Fanta dołączyła do zespołu Wamali Percussions, utworzonego przez byłych muzyków i tancerzy Circus Baobab. Współpracowała również z balafonistą Sorym Diabate przy nagrywaniu jego najnowszej płyty "Wali". Obecnie od kilku lat mieszka w Lyonie, gdzie prowadzi regularne zajęcia tańców afrykańskich w Centre Afro Mundo. Jej warsztaty cieszą się również wielką popularnością na rozmaitych festiwalach, jak Mama Africa czy Wontanara. Fanta swoim podejściem do tańca i zajęć zdobyła już sobie miłośników w całej Francji i Europie, dlatego z tym większą radością będziemy ją gościć w tym roku po raz pierwszy na naszym Festiwalu!

MOHOMED DABO to ucieleśnienie afrykańskiego słońca i chodząca miłość do tańca. Wykształcony w najlepszych baletach gwinejskich (m.in. Les Ballets Africains), obecnie uczy na stałe w Paryskim Centre Momboye i odwiedza kolejne kraje, ze swoim autorskim warsztatem tańca afro. U nas gościć będzie już kolejny raz, kontynuując misję zarażania polskich tancerzy pasją do rytmu i tańca z jego rodzinnych stron. W rozpromienionym uśmiechu Dabo, pięknym, płynnym ruchu i serdeczności odnajdziemy esencję AFRO DANCE.

WIKTORIA KWIATKOWSKA - Wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka, artystka pełną duszą, realizująca się w różnorodnych stylistykach muzycznych, od latin jazzu, flamenco,muzyki rozrywkowej po muzykę etniczną, world music i polski folk. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Udziela się wokalnie w wielu zespołach i projektach. Od 2014 śpiewa z zespołem Żywiołak, współtworzy zespół Madrugada (flamenco, world music) i swój autorski projekt Makagigi. Gościnnie występuje z projektem afrokubańskim Viaje al tambor i Bajkonur- grającym bossanova i jazz. Śpiewa po polsku, angielsku, hiszpańsku, portugalsku oraz w niektórych dialektach afrykańskich.

PAVEL NOVAK już od 20 lat zajmuje się grą na bębnach. Jest jednym z pionierów muzyki zachodnioafrykańskiej oraz gry na Djembe w Czechach. Jego szerokie horyzonty muzycznych zainteresowań owocują stałą współpracą z wieloma zespołami, projektami i ciekawymi inijatywami. Jest muzykoterapeutą, akompanije do tańców afro, contemporary, flamenco i belly dance dance Jest organizatorem koncertow i warsztatow. Wspolpracuje i wystepuje z projektami muzycznymi i tanecznymy w Czechach, Slowacji, Polsce i Niemczach (Konserwatoriem L.Janacka w Ostrawie, Teatrem narodowym Moravskoslaskym). Jestzałożycielem i liderem grupy Camara, stowarzyszenia dla edukacji muzycznej i tanecznej Soro.Od roku 2005 podruzuje do Guinei i Mali gdzie studiuje muzykę, folklor, śpiew ludowy i grę na tradycyjnych instrumentach (djembe, dundun, gongoma, bolon, kamalengoni, balafon)Wraz z założonym zespołem Camara mieliśmy okazję gościć go w Polsce na festiwalach Afrykańskich w paru miastach m.in. w Cieszynie, Krakowie i na Drum djemboree w Głuchołazach gdzie na ostatniej edycji mieliście okazje zobaczyć świeży projekt o nazwie Paja Paja.


C'EST CA! to grupa taneczna powstała z inicjatywy Violi Wojciechowskiej, pierwszej tancerki i instruktorki afro w Polsce, od lat podróżującej do krajów Afryki Zachodniej (Mali, Gwinea, Gambia, Senegal) i współpracującej z tancerzami i choreografami z najlepszych baletów afrykańskich. W grupie Viola zgromadziła kilkanaście swoich najzdolniejszych uczennic, podobnie jak ona zafascynowanych kulturą zachodnioafrykańską i regularnie szkolących się w tańcu na warsztatach w kraju i za granicą (Francja, Gambia, Gwinea).

Wstęp: bilety 30 zł
(tylko miejsca stojące, do kupienia na miejscu przed koncertem lub przedsprzedaż email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

Centrum Promocji Kultury
ul. Podskarbińska 2