Dom Aukcyjny DESA Unicum zaprasza na aukcję sztuki rosyjskiej. 'Rosyjska dusza jest jak spaniel, nawet jak mu jest wesoło, ma mordę rozpaczliwie smutną' – pisał Jacek Hugo-Bader. Złożoność duszy rosyjskiej odnaleźć można w literaturze, muzyce i filmie naszych wschodnich sąsiadów. Ale nie tylko – zamknięta jest także w codziennych, ale niezwykłych przedmiotach. Kazańska Ikona Matki Bożej, wizerunki świętych, unikatowy kowsz, dziewiętnastowieczne szkatułki, samowary czy papierośnice – już 8 grudnia świat dawnej Rosji odżyje podczas Aukcji Sztuki Rosyjskiej, którą poprzedzi wystawa wszystkich przedmiotów.

Kazań. Rok 1579. Po ogromnym pożarze dziewięcioletniej córce pewnego kupca ukazała się we śnie Matka Boża i wskazała miejsce pod domem, gdzie ukryta została jej ikona. Święty obraz umieszczono w Kazańskim Monasterze Matki Bożej, a sporządzoną kopię odesłano carowi Iwanowi Groźnemu. Do dziś ikona ta pozostaje szczególnie darzona czcią przez Rosjan. Bogactwo rosyjskiego malarstwa ikonowego widoczne będzie podczas listopadowej wystawy i licytacji. Pojawi się na nich oczywiście wizerunek Matki Boskiej Kazańskiej, ale też wielu innych: Włodzimierskiej, Tychwińskiej, Iwierskiej, Gruzińskiej, Matki Boskiej Karmiącej, Pocieszycielki Strapionych i Matki Boskiej Bogolubskiej. Będzie można zobaczyć Chrystusa Pantokratora, św. Mikołaja i św. Jerzego, a także Ewangelistów Jana i Mateusza.

'Duszy rosyjskiej' można szukać także w przedmiotach codziennego użytku, które niegdyś zdobiły rosyjskie dwory i dziewiętnastowieczne salony. Starannie wykonane i bogato zdobione papierośnice, kunsztownie grawerowane cukiernice, porcelanowe wazony, a także solniczki, samowary, sztućce, puzderka, szkatułki, a nawet czajniki do czekolady w stylu Ludwika Filipa – wykonane zostały ręką najlepszych wschodnich złotników i jubilerów. Wiele sygnowanych jest przez wybitnych twórców epoki, których kunszt docenili ówcześni władcy Rosji.

Wśród najbardziej niezwykłych przedmiotów wyróżnia się pochodzący z początku XX wieku kowsz – naczynie przeznaczone do picia miodu i wódki. W Rosji używano go do czerpania trunków z dużej czary. Świadectwem tytoniowego nałogu Rosjan są dekorowane miniaturami papierośnice. Miniatury na papierośnicach wykonali malarze z Palech. Niewielka wioska była słynnym ośrodkiem malarstwa ikonowego. Na aukcji pojawi się także samowar z czajnikiem sygnowany przez jedną z najsłynniejszych firm złotniczych – pracownię Sazikowa. Firma Sazikowa brała udział w wielu światowych i rosyjskich wystawach, a jeden z jej właścicieli – Ignacy Pawłowicz Sazikow – był jubilerem na dworze cesarza Mikołaja I.

Program
Aukcja Sztuki Rosyjskiej: 8 grudnia, godz. 19:00
Wystawa obiektów: 18 listopada - 8 grudnia, godz. 11:00-19:00 (poniedziałek-piątek) i godz. 11:00-16:00 (sobota)

Więcej informacji o Aukcji Sztuki Rosyjskiej oraz katalog aukcyjny w wersji elektronicznej dostępne są na stronie DESA Unicum pod linkiem.

Wstęp wolny!

Dom Aukcyjny DESA Unicum
ul. Marszałkowska 34-50